Iranian Agriculture News Agency

سرافرازی پیش بینی کرد:

مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: با بازسازی 24 هزار هکتار آب بندان های استان های شمالی کشور، تولید برنج 216 هزار تن و کلزا 288 هزار تن افزایش یابد.

افزایش 216 هزار تنی تولید برنج با بازسازی آب بندان های استان های شمالی

به گزارش ایانا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال تقریبا 133 میلیارد تومان از اعتبارات ملی سال 1400 برای بازسازی آب بندان های استان های شمالی کشور تامین شده، اما از نظر اعتبارات استانی عقب هستیم که در صورت تحقق آن، بازسازی 2600 هکتار عملیاتی خواهد شد.

رضا سرافرازی افزود: سال گذشته 9095 هکتار از آب بندان های استان های گیلان، مازندران و گلستان با تامین به موقع اعتبارات ملی و استانی بازسازی شد و امسال نیز این آمادگی را داشتیم با تخصیص اعتبارات مورد نیاز، تا سطح 9 هزار هکتار عملیات بازسازی این سازه ها را انجام دهیم.

وی با بیان این که بر اساس توافقنامه سه جانبه میان سازمان برنامه و بودجه، استانداری های سه استان شمالی کشور و وزارت جهاد کشاورزی قرار است در کل 24 هزار هکتار از آب بندان های اولویت دار بازسازی شود، اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح، افزایش 600 میلیون متر مکعب گنجایش آب بندان ها و تنظیم حدود 1.2 میلیارد متر مکعب آب داخل این سازه ها برای استفاده در اراضی کشاورزی است.

سرافرازی، اراضی پایاب 24 هزار هکتار آب بندان را 144 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: با ذخیره آب باران در این سازه ها می توان دو یا سه نوبت کشت انجام داد.

وی پیش بینی کرد با بازسازی 24 هزار هکتار آب بندان های استان های شمالی کشور، تولید برنج 216 هزار تن و کلزا 288 هزار تن افزایش یابد.

مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با افزایش آب ذخیره شده در این سازه ها علاوه بر کشت و افزایش محصولات، این آب می تواند برای پرورش ماکیان و آبزی پروری مورد استفاده قرار گیرد.

وی کنترل سیلاب ها، بازچرخانی و استفاده مجدد از زهاب ها و تامین آب مورد نیاز محیط زیست را از دیگر مزیت های بازسازی آب بندان ها برشمرد.

سرافرازی به مشارکت مردمی در احداث و باز سازی آب بندان ها اشاره کرد و اذعان داشت: اختصاص زمین، احداث آب بندان ها و بهره برداری از آن با مشارکت و توانمندی مردم انجام می شود که حائز اهمیت است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید