Iranian Agriculture News Agency

اجلاس بین‌المللی گرد و غبار تهران به کار کرد

صبح امروز اجلاس بین‌المللی گرد و غبار با حضور وزرا و کارشناسان 43 کشور جهان در تهران آغاز به کار کرد. این اجلاس به مدت سه روز در تهران برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه اجلاس با حضور رئیس جمهور برگزار شد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم افتتاحیه گفت: ایران توانایی معرفی الگویی موفق در مقابله با گرد و غبار را دارد.

ابتکار: ایران توان معرفی الگویی موفق در حفاظت محیط زیست را دارد

صبح امروز اجلاس بین‌المللی گرد و غبار با حضور وزرا و کارشناسان 43 کشور جهان در تهران آغاز به کار کرد. این اجلاس به مدت سه روز در تهران برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه اجلاس با حضور رئیس جمهور برگزار شد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم افتتاحیه گفت: ایران توانایی معرفی الگویی موفق در مقابله با گرد و غبار را دارد.

به گزارش ایرنا، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این اجلاس گفت: ایران توانایی معرفی الگویی موفق در حفاظت از محیط زیست و مقابله با گرد و غبار را دارد . به گفته وی نهال‌کاری و احیای دریاچه ارومیه نمونه‌های موفقی از اقدامات ایران است.

معصومه ابتکار افزود: ایران گام‌های موفقی برای مقابله با گرد و غبار برداشته است و می‌تواند تجربیات خود را به کشورهای دیگر نیز ارائه دهد.

وی با خوشامدگویی به نمایندگان 43 کشور خارجی و رئیس جمهوری در این کنفرانس افزود: این اجلاس بر اساس برنامه سازمان ملل متحد و با همکاری وزارتخانه‌های امور خارجه، نیرو، کشور،جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست از 12 تا 14 تیرماه در ایران برگزار می شود .

وی با اشاره به علت انتخاب ایران برای برگزاری این کنفرانس گفت: ایران از پدیده گرد و غبار هم در بخش اقتصادی و هم در بخش اجتماعی آسیب های زیادی دیده است و همچنین در مجامع بین المللی سازمان ملل برای تصویب 4 قطعنامه در خصوص گرد وغبار تلاش بسیار کرده است

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: ایران و دنیا ‌با تشدید وقوع حوادث گرد وغبار و افزایش آن مواجهه شده است. از این رو این موضوع مورد توجه دنیا قرار گرفته است .

وی بیان کرد:‌ برگزاری این کنفرانس و جمع شدن این تعداد از وزرا و نمایندگان از کشورهای مختلف فرصت مناسبی برای ارائه نظرات و پیدا کردن راه حلی مناسب برای مقابله با گردو غباراست .

به گفته معاون رئیس جمهوری، ‌هدف اصلی این کنفرانس همگرایی و همکاری بین‌المللی و منطقه‌ای و به‌کارگیری ساز و کارهای فنی و حقوقی برای حل معضل پدیده گرد وغبار است که امیدواریم بتوانیم استفاده خوبی از این فرصت داشته باشیم و دستاوردهای آن مورد توجه سازمان ملل و سایر مجامع بین‌المللی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: تاب‌آوری و سازگاری با شرایط محیط زیست کنونی اهمیت بسیار دارد و آمادگی در مقابله با این بحران‌ها مساله مهمی است که باید در این راستا استفاده از منابع طبیعی تا حد ممکن کاهش یابد و یا به صورت پایدار استفاده شود .

ابتکار گفت: همه می‌دانیم دنیا در حال تغییر است و می‌دانیم که تغییر اقلیم اثرات سویی به جا گذاشته که لازم است نهادهای بین‌المللی برای حل این مشکلات زیست محیطی که کره زمین را به صورت جدی تهدید می‌کند، اتفاق نظر جدی‌تری داشته باشند که خوشبختانه این مسیر در جهان آغاز شده است .

وی با تاکید بر اینکه مناقشات و جنگ‌ها اوضاع را وخیم‌تر می‌کند، بر لزوم توجه جامعه جهانی به ایجاد سازگاری و مقاومت در برابر پدیده گرد و غبار از طریق افزایش تاب‌آوری جوامع و ترویج نمونه‌های موفق و استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای مدیریت منابع آب و خاک تاکید کرد.

معاون رئیس جمهوری عنوان کرد: ‌اکنون کانون‌های خارجی گرد وغبار تاثیرگذار بر ایران در حال افزایش است؛ از این رو همکاری‌های منطقه خود را به‌ویژه با عراق آغاز کردیم که امیدوارم هر چه بیشتر نتایج آن حاصل شود.

ابتکار گفت: از نظر ما برگزاری این کنفرانس بسیار مهم است و به توسعه همکاری سازمان ملل و سایر کشورها برای مقابله با گرد وغبار منجر می‌شود زیرا امروزه گرد و غبار یک چالش محیط زیستی قرن به حساب می‌آید.

در مراسم گشایش همایش دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، حمید چیت چیان وزیر نیرو و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین "هولیانگ شو" دستیار دبیر کل سازمان ملل متحد و "عبدالرحمن العوضی" دبیر اجرایی سازمان منطقه‌ای حفاظت محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان(راپمی) شرکت کردند .

اهداف همایش بین المللی مقابله با گرد و غبار که به میزبانی سازمان ملل متحد و سازمان حفاظت محیط زیست ایران برگزار می‌شود، فراخوان برای رسیدگی به چالش‌های ناشی از توفان‌های گرد و غبار و راهکارها و پیشنهادهای فنی و تخصصی برای حل این مشکل است که به صدور بیانیه ای توسط وزرا منتج می شود .

در این همایش وزرا و نمایندگانی از 43 کشور جهان از جمله ایتالیا، فرانسه، آلمان، چین، آذربایجان، بلژیک، قطر، عمان، کویت، پاکستان، ارمنستان، چاد، عراق، ترکیه، هند، اردن، کره جنوبی، اسلواکی، صربستان و آمریکا شرکت دارند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید