Iranian Agriculture News Agency

تدوین آیین‌نامه قانونی برای آفرودسواران

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: تهیه آیین‌نامه فعالیت آفرودسواران در مواجهه با طبیعت بهمنظور نظام‌مند شدن این گروه در دستور سازمان محیط‌زیست قرار گرفته است.

تدوین آیین‌نامه قانونی برای آفرودسواران

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان تهران علی سلاجقه در حاشیه مانور آفرود سواران که صبح امروز در پارک طبیعت پردیسان برگزار شد، بیان کرد: آفرود سواری در طبیعت هم از لحاظ صوتی و هم آواره کردن زیست‌مندان مناطقی که از آن عبور می‌کنند، مشکلات و آشفتگی‌هایی ایجاد می‌کند.

وی افزود: از آنجایی‌که قانون و دستورالعملی بر فعالیت این گروه حاکم نیست از این رو موجب تخریب محیط زیست می‌شوند که از این جمله فراهم کردن زمینه برای بروز گرد و غبار است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اضافه کرد: امروز در این مانور و برنامه‌ایی که آفرود سواران برگزار کردند، نشان دادند که یک محیط بان هستند و مشتاقند تا آموزش‌های لازم را در این زمینه کسب کنند و از این رو باید با هم به یک گفتمان مشترک برسیم تا بدون آسیب به طبیعت از آن استفاده کنند.

سلاجقه تاکید کرد: نکته‌ای که ما از این گروه می‌خواهیم این است که طبیعت را آشفته و مغشوش نکنند چراکه طبیعت نظم خودش را دارد و اگر به هر دلیل نظم و تعادل و عناصر آن به هم بخورد به ضرر انسان خواهد بود.

وی با بیان اینکه در راستای شعارهایی که دولت مردمی برای مردمی سازی محیط‌زیست می‌دهد پیش می‌رویم، گفت: میثاق نامه‌ای که امروز آفرود سواران امضا کردند نشان داد که عاشق طبیعت هستند و ما هم مکلفیم آیین‌نامه‌های خاص آفرود را تهیه و در اختیارشان قرار دهیم در این صورت هر آفرود سواری به‌عنوان راهنما وارد طبیعت می شود و طبق آن آیین‌نامه مسیر خودرو و لوازمی که می توانند با خود به طبیعت ببرند، مشخص می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: فرهنگ‌سازی و آموزش محیط زیست جزو برنامه‌های سازمان محیط‌زیست است و ما باید حتما محتوای آموزشی را تهیه و تدوین کنیم چرا که بینش و فرهنگ مردم ارتقا یافته و همه دنبال این هستند که حافظ طبیعت باشند.

مانور آفرود سواران با شعار «من یک محیط بانم» امروز پنجشنبه همزمان با هفته محیط زیست با حضور جمعی از آفرودرها از ورزشگاه تختی تا پارک پردیسان برگزار شد.

بر اساس این گزارش ذکر این موضوع ضروری‌است که ورزش اتومبیل رانی بیابانی یا ماشین سواری آفرود یا خارج از جاده، چند سالی است در کشور رونق گرفته و بیشتر با هدف گردشگری ورزشی انجام می‌شود اما به دلیل عدم آگاهی و آموزش تخصصی، این گروه در مواجه با طبیعت و محیط زیست، همواره آسیب‌های جبران ناپذیری را برای محیط زیست در پی دارد.آفرودسواری غیر مسئولانه و نا آگاهانه موجب کاهش پوشش گیاهی مناطق، تخریب پوشش سطحی خاک و تپه‌های شنی و به حرکت در آمدن تپه‌ها می‌شود.

آموزش، تغییر نگرش، ایجاد حساسیت و سپردن مسئولیت در حفظ محیط زیست می‌تواند نقش به‌سزایی را در کاهش تخریب و یاری رسانی در حفظ محیط زیست و کمک به محیط بانان کشور با توجه به پتانسیل عظیمی که در این گروه وجود دارد، ایفا کند.

معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران به منظور برقراری تعامل و ارتباط موثر با آفرود سوران ضمن هماهنگی با هیات اتومبیل رانی به‌عنوان اولین قدم در شروع تحول و تغییرات در نحوه عمل این گروه، برنامه مانور آفرود سواران با شعار من یک محیط بانم را به مناسبت گرامیداشت هفته محیط زیست از ورزشگاه تختی تا پارک طبیعت پردیسان برگزار کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید