Iranian Agriculture News Agency

لاریجانی در نشست کمیسیون کشاورزی مجلس:

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می‌کند، گفت: اگر زنجیره صنعتی در بخش کشاورزی کامل شود و در صنایع کشاورزی و وابسته مانند بسته‌بندی سرمایه‌گذاری شود بخش کشاورزی پیشرفت خواهد کرد.

مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می‌کند

به گزارش سرویس سیاسی ایانا، علی لاریجانی در نشست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی یک کمیسیون بسیار بااهمیت و مادر محسوب می‌شود و اعضای این کمیسیون از متخصصین و صاحب‌نظران تشکیل‌شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال‌های گذشته قوانین خوبی درزمینهٔ تالاب‌ها و هوا در مجلس مصوب شده و لایحه مربوط به خاک نیز که بسیار مهم است اگر زودتر در دستور کار قرار بگیرد موردبررسی قرار خواهد گرفت.

لاریجانی افزود: پیشنهاد‌ها مطرح‌شده از سوی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس باید در هیئت‌رئیسه کمیسیون موردبررسی قرار بگیرد و کار باید بر اساس یک اولویت‌بندی روبه‌جلو حرکت کند. به‌طور مثال باید مشخص شود کمیسیون کشاورزی ازلحاظ تقنینی و نظارتی تا پایان سال می‌خواهد به چه نتایجی برسد.

وی ادامه داد: در خصوص مشکلات مربوط به اراضی کشاورزی نیز مسائل از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شده است و مقام معظم رهبری نیز در این رابطه دستور داده‌اند که مسائل کشاورزان در خصوص اسناد و مدارک زمین‌ها رفع شود و این مهم در چند مرحله صورت گرفته و اگر مواردی نیز باقی‌مانده باید از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شود و مساعدت‌های لازم در این زمینه انجام خواهد شد.

رئیس نهاد قانون‌گذاری افزود: موضوع سازمان عمران و توسعه روستا باید پیگیری شود چراکه کار درستی است، روستاییان باید با یک مرجع مشخص برای امر توسعه روبه‌رو باشند چراکه در اوایل انقلاب که کارهای روستاییان با وزارت جهاد سازندگی ارتباط داشت، کارها با سهولت بیشتری انجام می‌شد اما در حال حاضر روستاییان برای انجام امور خود با طیف مختلفی از وزارتخانه‌ها در ارتباط هستند بنابراین باید موضوع تشکیل سازمان عمران و توسعه روستاها در مجلس پیگیری شود.

وی ادامه داد: موضوع تشکیل وزارتخانه‌های انرژی و آب، کشاورزی و محیط‌زیست نیز پیشنهاد خوبی است که باید پیگیری شود و از بابت هماهنگی نیز مشکلی در این رابطه وجود ندارد و با توجه به شرایط آبی کشور اینکه در این زمینه یک متولی واحد ایجاد شود کار عقلایی محسوب می‌شود.

توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت‌ها است

لاریجانی در خصوص طرح آمایش کشاورزی کشور گفت: توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت‌ها است البته وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید که به این موضوع توجه کرده اما فکر می‌کنم در اجرا اقدامات خوبی صورت نگرفته و باید کمیسیون کشاورزی در این خصوص مطالبات را پیگیری کند.

وی ادامه داد: توجه به الگوی کشت نکته بسیار مهمی است و از این موضوع حمایت می‌شود به‌طور مثال لزومی ندارد درجایی که مشکل کمبود آب وجود دارد برنج کاشته بشود بنابراین وزارت جهاد کشاورزی نیز باید رسیدگی لازم را انجام دهد.

رئیس قوه مقننه بابیان اینکه در صادرات محصولات کشاورزی اصطلاحاً لنگی وجود دارد، گفت: باید در انجام امور بر اساس اولویت کارها صورت بگیرد و این‌گونه نباشد که ازیک‌طرف محصولات آبی کشاورزی تولید شود اما از طرف دیگر آب به‌صورت مجازی به کشورهای دیگر داده شود چراکه این کار عقلایی نیست بنابراین با لحاظ طرح آمایش کشاورزی می‌توان زنجیره کار را طوری تعریف کرد که از ارزش‌افزوده متناسب برخوردار باشد به‌طور مثال اگر زنجیره تولید خرما کامل شود می‌توان صادرات این محصول را افزایش داد.

لاریجانی ادامه داد: اگر زنجیره صنعتی در بخش کشاورزی کامل شود و در صنایع کشاورزی و وابسته مانند بسته‌بندی سرمایه‌گذاری شود بخش کشاورزی پیشرفت خواهد کرد.

وی افزود: جنس بسیاری از شهرهای کوچک کشور به نحوی است که کار کشاورزی در این شهرها محور اصلی است، درهرصورت باید به رونق چرخه اقتصادی روستاها توجه شود و با حمایت مقام معظم رهبری برداشت یک و نیم میلیارد دلار منابع از صندوق توسعه ملی مصوب شد و مقرر شد بانک‌ها نیز معادل این میزان منابع اختصاص دهند که باید این مهم پیگیری شود به‌طور مثال تدوین آئین‌نامه این مصوبه طی 6 ماه نوشته‌شده است این در حالی است که باید از ظرفیت‌ها استفاده بیشتری شود.

لاریجانی ادامه داد: تشکیل وزارتخانه برای توسعه صادرات اقدام خوبی می‌تواند باشد و دولت نیز با این موضوع موافق است و با توجه به اینکه بازارهای خوبی در اطراف کشور وجود دارد می‌توان به‌طور مثال محصولات کشاورزی را به کشورهایی مانند روسیه و عراق صادر کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه مجلس از بخش کشاورزی حمایت می‌کند، گفت: باید به بیمه محصولات کشاورزی توجه شود چراکه متأسفانه کشاورزان با مسائلی مانند سرمازدگی و خشک‌سالی روبه‌رو هستند. باید نقص‌های مربوط به بیمه کشاورزی رفع شود چراکه در حال حاضر به‌محض وقوع حادثه برای پرداخت خسارت به کشاورزان باید منابع تزریق شود.

لاریجانی بابیان اینکه در همه جای دنیا از بخش کشاورزی حمایت می‌شود، گفت: در خصوص رفع مشکلات مربوط به خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیز کمیسیون کشاورزی با سازمان برنامه بودجه هماهنگی‌های لازم را داشته باشد.

رئیس نهاد قانون‌گذاری بابیان اینکه باید به موضوع تولید فکر در بخش کشاورزی توجه شود، افزود: به موضوع استفاده از ظرفیت آبیاری نوین و آبیاری تحت‌فشار در سال‌های اخیر توجه شده است و مقام معظم رهبری نیز از توسعه بخش کشاورزی حمایت می‌کند بنابراین باید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با دلگرمی و تلاش بیشتر کار کنند تا این بخش تقویت شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: درهرصورت کمیسیون کشاورزی مجلس باید موضوع اجرای قوانین در بخش کشاورزی را از دستگاه‌های اداری پیگیری کند و اگر تخلفی در اجرای آئین‌نامه‌ها و قوانین صورت می‌گیرد این تخلفات را گزارش کند.

گفتنی است در این نشست اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گزارشی از عملکرد این کمیسیون و برنامه‌های آتی به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند و دغدغه‌های خود را برای رفع مشکلات کشاورزان و رفع مشکلات زیست‌محیطی بیان کردند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید