Iranian Agriculture News Agency

این هفته اعلام می‌شود

رئیس کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس، از اعلام نظر این کمیسیون در خصوص موضوع «دومین سؤال مجلس از رئیس‌جمهور»، طی هفته جاری خبر داد.

نظر کمیسیون آئین‌نامه درباره سؤال از روحانی

به گزارش «ایانا» عزت‌الله یوسفیان‌ملا، با اشاره به ارجاع به اختلاف‌نظر متقاضیان سؤال از رئیس‌جمهور و هیئت‌رئیسه مجلس به کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی، اظهار داشت: با توجه به اینکه تعدادی از متقاضیان سؤال از رئیس‌جمهور از طرح سؤال انصراف داده‌اند، این اختلاف‌نظر پیش‌آمده بود که آیا انصراف این افراد در مهلت ۱۰ روزه از تاریخ بررسی در کمیسیون اقتصادی صورت گرفته یا پس‌ازآنقضای مهلت از سؤال منصرف شده‌اند.

رئیس کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی افزود: بر این اساس موضوع به کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی ارجاع شد تا با توجه به‌حکم ماده ۲۱۲ آیین‌نامه، مسئله بررسی و اعلام نظر شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به روبرو شدن با تعطیلات رمضانی مجلس، امکان بررسی این مسئله در کمیسیون میسر نشد و موضوع به هفته جاری موکول شده است.

یوسفیان‌ملا تصریح کرد: در جلسات این آینده کمیسیون، موضوع به بحث گذاشته و درنهایت رأی‌گیری می‌شود که آیا موضوع سؤال از رئیس‌جمهور منتفی شده است یا خیر و نتیجه رأی‌گیری نیز به هیئت‌رئیسه مجلس اعلام می‌شود.

به گزارش «ایانا»، پس‌ازآن که نخستین سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهور در خصوص «بحران مؤسسات مالی و اعتباری» در اسفندماه سال گذشته با رایزنی و لابی دولت از نصاب افتاد و از دستور کار مجلس خارج شد، بیش از ۹۰ نماینده، دومین سؤال را در پنج محور آماده کردند که این موضوع نیز اول خردادماه در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور نمایندگان رئیس‌جمهور بررسی شد، اما فرستادگان روحانی نتوانستند طراحان سؤال را قانع کنند، لذا طبق ماده ۲۱۲ آیین‌نامه یک هفته مهلت در نظر گرفته شد تا در صورت عدم انصراف طراحان، سؤال در جلسه علنی مجلس اعلام وصول و مهلت یک‌ماهه رئیس‌جمهور برای پاسخگویی آغاز شود؛ اما در جلسه هشتم خردادماه مجلس و درحالی‌که طراحان سؤال منتظر اعلام وصول سؤال خود بودند، اعلام شد که تعدادی از نمایندگان منصرف شده‌اند و تعداد امضاها به زیر حدنصاب ۷۳ نفر رسیده و قابل‌طرح نیست.

حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان همان روز اعلام کرد؛ تا دیروز ۱۰۸ نفر این طرح را امضا کرده بودند، اما از دیروز تا امروز ۳۸ نفر امضای خود را پس گرفته‌اند و تعداد امضاها به ۷۰ نفر رسیده است؛ بنابراین اگر مهلت یک‌هفته‌ای دیروز تمام‌شده باشد، پس گرفتن امضاها در ۲۴ ساعت اخیر تأثیری ندارد و هیئت‌رئیسه باید امروز سؤال را اعلام وصول کند و رئیس‌جمهور هم از تاریخ اعلام وصول یک ماه برای حضور در صحن و پاسخ به نمایندگان مردم مهلت دارد، ولی اگر پایان مهلت یک‌هفته‌ای امروز باشد، با توجه به پس گرفتن تعدادی از امضاها در ۲۴ ساعت اخیر و پایین آمدن حدنصاب، سؤال از دستور خارج‌شده تلقی می‌شود.

بر این اساس، موضوع به کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس ارجاع شد تا در آنجا در خصوص زمان دقیق پایان یافتن مهلت انصراف و درنتیجه وضعیت سؤال از رئیس‌جمهور اعلام نظر شود.

این سؤال در ۵ محور به شرح زیر تهیه‌شده است؛

۱ ـ چرا دولت جنابعالی در کنترل قاچاق که یکی از مهم‌ترین عوامل فلج کردن تولید ملی است، موفق نبوده است؟

۲ ـ علت استمرار تحریم‌های بانکی باگذشت بیش از دو سال از آغاز اجرای برجام، باوجود ایفای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟

۳ ـ چرا دولت تدبیر و امید نسبت به آمار بیکاری مفرط، توجه شایسته‌ای ندارد؟

۴ ـ علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله در دولت جنابعالی باوجود وعده‌ها و اعلام‌های مکرر عبور از رکود چیست؟

۵ ـ علت افزایش شتابان نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی چیست؟

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید