Iranian Agriculture News Agency

اکبری با یادآوری روز جهانی تنوع زیستی مطرح کرد:

فقط ۵۰ یوز و ۴۰۰ پلنگ در کشور باقی‌مانده است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تخریب و محدود شدن زیستگاه را مهم‌ترین عامل تهدید حیات‌وحش کشور دانست و از خطر انقراض یوز و پلنگ ایرانی خبر داد.

خطر انقراض در کمین یوز و پلنگ ایرانی

به گزارش «خبرگزاری ایانا» علی‌اکبری، با یادآوری روز جهانی تنوع زیستی وضعیت حیات‌وحش کشور را بحرانی خواند و گفت: متأسفانه عوامل طبیعی و انسانی موجبات از بین رفتن تنوع زیستی و تخریب زیستگاه و شکار نابودی تنوع زیستی کشور را رقم‌زده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دست‌اندازی بیش‌ازحد به طبیعت عامل مؤثر نابودی تنوع زیست و حیات‌وحش کشور است، افزود: متأسفانه به سبب تخریب زیستگاه و محدود شدن فضای زیست حال گونه‌هایی مانند یوز، پلنگ، گورخر، خرس قهوه‌ای، گوزن زرد، سمندر لرستانی مطلوب نیست و روزبه‌روز تعداد آن‌ها در حال کاهش بوده و یک گام به انقراض نزدیک می‌شوند.

وی بابیان اینکه حساسیت مسئولان و مردم نسبت به حفاظت از حیات‌وحش باید افزایش یابد بر لزوم رفع چالش‌های تنوع زیستی تأکید کرد و افزود: در کنار تخریب زیستگاه و محدود شدن فضای زیست عواملی مانند شکار، خشک‌سالی و کم‌بارشی، بیماری، عدم مسئولیت برخی، کم‌دقتی دستگاه‌های ناظر، کمبود امکانات و تجهیزات پیشرفته، کمبود محیط‌‌‌بان، جاده‌سازی، چرای دام و تغییر کاربری حیات گونه‌های جانوری را با تهدید مواجه کرده و وقت آن رسیده که حیات‌وحش به‌عنوان بخشی از ذخایر و سرمایه ملی موردتوجه قرارگرفته و مسئولان و مردم به ارزش وجودی آن‌ها پی ببرند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، افزود: در برنامه ششم توسعه بر لزوم تدوین، ابلاغ و اجرای برنامه حفاظت و مدیریت گونه‌های جانوری در معرض تهدید تأکید شده است؛ در این رابطه نیاز است سازمان حفاظت محیط‌زیست عوامل تخریب و تهدیدکننده محیط‌زیست را شناسایی و مرتفع کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه تشکل‌های محیط‌زیستی می‌توانند با همکاری دولت از انقراض نسل گونه‌های نادر جانوری جلوگیری کنند، گفت: برای حمایت از گونه‌های جانوری خلاء قانونی نداریم بلکه قوانین اجرایی نمی‌شود البته کمبود منابع و به‌روز نبودن تجهیزات و امکانات نیز در وضعیت بحرانی حیات‌وحش دخیل است.

وی با تأکید بر لزوم تقویت اعتبارات جهت حفاظت از گونه‌های نادر جانوری، گفت: جامعه نیز باید در این رابطه احساس مسئولیت کنند و برخورد جدی با شکارچیان غیرمجاز در دستور کار قرار گیرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، با تأکید بر لزوم افزایش تعداد محیط‌بانان جهت حفاظت بهتر از گونه‌های نادر جانوری، گفت: تعداد محیط‌بانان کشور 3 هزار 400 نفر است و به هیچ جوابگوی حمایت از حیات‌وحش کشور نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، وضعیت یوز و پلنگ ایرانی را اسف‌بار خواند و گفت: متأسفانه تنها 50 قلاده یوز آسیایی و 400 قلاده پلنگ در کشور باقی‌مانده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید