Iranian Agriculture News Agency

نماینده مردم سیستان و بلوچستان:

باید جلوی تبخیر چاه نمیه ها گرفته شود

ایانا-سیستان و بلوچستان : ‌نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس ‌گفت: عمده فعالیت اقتصادی و معیشتی مردم سیستان برمبنای فعالیت‌های کشاورزی است که وابستگی ۱۰۰ درصد منابع آب این دشت به رودخانه هیرمند و استمرار بیش از دو دهه خشکسالی سبب شده که وضعیت معیشتی مردم مرزنشین درحد بسیاربحرانی و سختی قرارگیرد و پیوسته شاهد مهاجرت جمعیت به سایر نقاط کشور هستیم.

شیوع بیماری های تنفسی و چشمی به دلیل عدم آبگیری هامون

به گزارش «ایانا» به نقل از ایسنا؛ ‌حبیب الله دهمرده در بازدید از اراضی و روستاهای منطقه سیستان افزود: عدم آبگیری هامون به عنوان کانون برداشت شن‌های روان و ریزگردها سبب افزایش چشمگیر بیماری‌های تنفسی و چشمی در منطقه شده است.

دهمرده در ادامه اظهار کرد: باید با توزیع ارزاق و تأمین علوفه دام‌ها از کوچ مردم سیستان جلوگیری کرد و در میان و بلند‌مدت از ظرفیت‌های مهم منطقه از جمله ظرفیت مرز و گردشگری استفاده لازم را برد.

نماینده مردم سیستان در مجلس ‌گفت: دولت موظف است زیرساخت‌های موجود در منطقه را هر چه سریع تر فراهم کند و حق آبه هیرمند هم با جدیت دنبال شود.

وی تاکید کرد: از تبخیر آب چاه نیمه‌ها که سالانه 300 میلیون مترمکعب معادل تأمین 10 سال آب در منطقه بخار می‌شود، هم باید جلوگیری کرد.

وی بیان کرد: یکی دیگر از ظرفیت‌ها، استفاده از آب دریای چابهار و انتقال آن به شهرهای استان به ویژه سیستان است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید