Iranian Agriculture News Agency

ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی:

افغانستان و عراق کانون آلودگی و بیماری دام

ایانا-سیاست و دیپلماسی: عضو کمیسیون کشاورزی، گفت: ویروس تب کریمه کنگو از طریق نقل‌وانتقال دام و عدم مراقبت و قرنطینه صحیح وارد کشور شده و در مراکزی که حشراتی مانند کنه وجود دارد توانسته خود را تثبیت کند.

سازمان دامپزشکی مراقب ورود بیماری‌های جدید باشد

به گزارش «ایانا» علی ابراهیمی٬ درباره شیوع بیماری‌های مشترک بین دام و انسان در سطح کشور و عملکرد دستگاه‌های مسئول، اظهار داشت: تب کریمه کنگو که به آن تب خونریزی‌دهنده نیز گفته می‌شود بیماری مشترک بین انسان و دام است و زمانی که به انسان سرایت می‌کند حتماً منجر به مرگ می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از اسم بیماری مشخص است که این ویروس و عامل بیماری بومی منطقه ما نیست، گفت: ویروس تب کریمه کنگو از طریق نقل‌وانتقال دام و عدم مراقبت و قرنطینه صحیح وارد کشور شده و در مراکزی که حشراتی مانند کنه وجود دارد توانسته خود را تثبیت کند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هرکجا که به‌عنوان کانون بیماری تب کریمه کنگو شناسایی می‌شود باید سریعاً در آنجا حمل‌ونقل دام متوقف و با استفاده از برخی اقدامات بهداشتی اجازه انتشار آن را ندهند، ادامه داد: با توجه به اینکه وارد فصل گرم شده‌ایم دام‌ها وارد محیط‌های باز می‌شوند که امکان انتشار بیماری افزایش پیدا می‌کند.

 

آمار دقیقی از تلفات انسانی آنفلوآنزای پرندگان نداریم

وی با تأکید بر اینکه شیوع بیماری تب کریمه کنگو با وجود آسیب‌های مالی و تلفاتی که به همراه دارد می‌تواند برای انسان آسیب‌زا باشد و می‌توان گفت کنترل این بیماری از وظایف مهم سازمان دامپزشکی است، عنوان کرد: تفاوت بیماری تب کریمه کنگو با آنفلوآنزای پرندگان در این است که تاکنون آمار دقیقی از تلفات انسانی آنفلوآنزای پرندگان نداریم درحالی‌که ویروس تب کریمه به محض اینکه به انسان می‌رسد در طی چند ساعت باعث مرگ فرد آلوده‌شده می‌شود.

 

نباید بین مدیریت بهداشت دام و انسان مرزی وجود داشته باشد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد سازمان دامپزشکی در کنترل این‌گونه بیماری‌ها، اظهار داشت: در حوزه بهداشت باید مرزبندی‌ها باید واضح شوند، زمانی که درباره بهداشت و سلامت صحبت می‌کنیم نباید بین دام و انسان مرزهایی وجود داشته باشد.

 

مدیریت بهداشت دام و انسان کشور با یکدیگر در ارتباط باشند

رئیس کمیته دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کشور ما متولی بهداشت دام، دامپزشکی و بهداشت انسان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، گفت: این در حالی است که تب کریمه کنگو که یک بیماری مختص دام است که به‌صورت مستقیم سلامت انسان را نیز مورد مخاطره قرار داده، روزی باید به این نتیجه برسیم که مدیریت بهداشت و درمان کل کشور را به یکدیگر ارتباط دهیم.

 

سازمان دامپزشکی مراقب ورود بیماری‌های جدید باشد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه در وزارت جهاد کشاورزی بخش پرورش و سیاست‌گذاری تحت قالب معاونت و دامپزشکی به‌عنوان متولی بهداشت در قالب سازمان عمل می‌کند، خاطرنشان کرد: سازمان دامپزشکی باید مراقب باشد تا بیماری ورودی نداشته باشیم؛ زیرا از شرق کشور افغانستان و از غرب کشور عراق عمدتاً کانون آلودگی و بیماری دام هستند./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید