Iranian Agriculture News Agency

کیخا در تشریح سؤال خود از وزیر امور خارجه:

دولت در زمینه حق‌آبه هیرمند با افغانستان چانه‌زنی کند

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس با اشاره به اینکه آب هیرمند حق مسلم مردم منطقه است، گفت: متأسفانه مردم منطقه در بی‌آبی هلاک شده و دام‌های آن‌ها از بین رفته است.

آب هیرمند حق مسلم مردم منطقه است

به گزارش «ایانا»، احمدعلی کیخا در جلسه علنی یک‌شنبه، 16 اردیبهشت‌ماه مجلس شورای اسلامی در جریان سؤال خود از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان درباره استراتژی و برنامه جمهوری اسلامی ایران در تنظیم روابط با کشور افغانستان با وجود رودخانه‌ها و اکوسیستم مشترک گفت: سؤال مذکور از وزیر بعد از دو سال توسط کمیسیون به صحن علنی مجلس ارائه شده است که بیانگر اهمیت بررسی این موضوع تلقی می‌شود.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیم‌روز و هامون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وقتی رسانه‌ها طی سال‌های گذشته به موضوع خشک‌سالی دریاچه ارومیه توجه می‌کردند نسبت به از بین رفتن هامون توجه نکرده است، افزود: بر این اساس باید اذعان کرد که امسال سه میلیون مترمکعب آب وارد کشورمان شده است.

وی تأکید کرد: آب موجود در چاه‌های زابل فقط کفاف آب آشامیدنی منطقه سیستان تا پایان سال را می‌دهد از این رو روستاهای منطقه در حال تخلیه شدن است، مردم در بی‌آبی هلاک شده و دام‌های آن‌ها از بین رفته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: منافع دیپلماسی کشورمان در مقابل افغانستان طی 40 سال گذشته چه بوده است؛ به‌عنوان مثال فقط در یکی از بیمارستان‌های زابل حدود 10 میلیارد برای مهاجرین افغان هزینه شده است.

کیخا با اشاره به اینکه از ظرفیت‌های قانونی برای ثبت جهانی هامون در نهادهای بین‌المللی استفاده نشده است، ادامه داد: متأسفانه با کج‌فهمی‌های کارشناسی و مدیریت غیراصولی آب‌های مرزی نسل‌های آینده منطقه را دچار مشکل کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه آب هیرمند حق مسلم مردم منطقه است، تصریح کرد: باید به افغانستان تأکید شود یا همه‌چیز با هم یا هیچ‌چیز.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باید اذعان کرد اقدامات دولت‌ها طی سال‌های گذشته در مقابل افغانستان بر اساس وادادگی بوده است.

 

هرگونه همکاری با افغانستان در حوزه آب باید از طریق وزارت نیرو انجام شود

کیخا با بیان اینکه هرگونه همکاری با افغانستان در حوزه آب باید از طریق وزارت نیرو انجام شود، افزود: هرگونه بده و بستان در حوزه آب باید از طریق وزیر نیرو و این وزارتخانه انجام شود.

وی ادامه داد: از رئیس‌جمهور که شخصیتی حقوقدان بوده و سمت‌های مهمی در طی 40 سال انقلاب داشته انتظار می‌رفت که بهتر با مسئله آب شرق کشور برخورد می‌کرد.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مناطق مختلف سیستان و بلوچستان در فصل تابستان ممکن است با مشکل آب شرب روبه‌رو شوند، اظهار داشت: اگر نتوانید آب شرب زابل، زهک و زاهدان را در شهریورماه تأمین کنید می‌خواهید چه اقدامی انجام دهید.

وی با بیان اینکه دولت باید در زمینه حق‌آبه هیرمند و شرق کشور با افغانستان چانه‌زنی کند، افزود: افغان‌ها بدانند اگر با ایران همکاری نکنند همه ایران از هیرمند و هامون و سیستان و بلوچستان حمایت می‌کنند.

نماینده زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در مجلس هشتم به دفتر مقام معظم رهبری و مسئولان نظام نامه‌ای ارسال کرده است، تصریح کرد: در آن نامه تأکید کردم که با ایجاد تقاضای جدید و بردن آب سیستان به شهرهای دیگر دست نسل‌های آینده بسته می‌شود./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید