Iranian Agriculture News Agency

با وجود پنج سال از اجرای طرح خدمات مکانیزاسیون

یک شرکت تعاونی ارائه‌دهنده خدمات مکانیزاسیون کشاورزی دوهزار و 500 هکتار از اراضی دشت مغان پارس‌آباد اردبیل را تحت پوشش قرار داد، اما به گفته مدیر این شرکت مشکلات کشاورزان باعث شده برخی از آن‌ها بعد از گذشت پنج سال قادر به پرداخت بدهی بابت خدمات مکانیزاسیون ارائه‌شده نباشند.

مجری 2500 هکتار مکانیزاسیون اراضی دشت‌مغان به مطالبات خود نرسید

یک شرکت تعاونی ارائه‌دهنده خدمات مکانیزاسیون کشاورزی دوهزار و 500 هکتار از اراضی دشت مغان پارس‌آباد اردبیل را تحت پوشش قرار داد، اما به گفته مدیر این شرکت مشکلات کشاورزان باعث شده برخی از آن‌ها بعد از گذشت پنج سال قادر به پرداخت بدهی بابت خدمات مکانیزاسیون ارائه‌شده نباشند.

مدیرعامل شرکت تعاونی نمونه خدمات مکانیزاسون کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اعلام این خبر گفت: دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مکانیزه نوین و کمیاب مورد نیاز منطقه پارس‌آباد اردبیل را برای توسعه مکانیزاسیون در این منطقه فراهم کردیم، این ادوات شامل دستگاه سیر کاشت (دستگاه کشت سیر) و سم‌پاش‌های بوم‌دار زراعی وباغی است.

حسین شیردل با اشاره به اینکه کلیه عملیات مکانیزاسیون اراضی کشاورزی دشت مغان پارس‌آباد اردبیل را به مساحت دوهزار و 500 هکتار انجام دادند، افزود: بیشتر ادوات و ماشین‌آلات استفاده شده در این منطقه ساخت داخل کشور بوده و گاوآهن‌های موجود چهار خیش حدود 1.5متر از زمین را برای عملیات خاک‌‌ورزی تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی عنوان کرد: گاوآهن‌های مرکب دارای سه تا 15 خیش است و عرض شخم این گونه ادوات موجود دراراضی کشاورزی کشور به 3.5 تا چهار متر می‌رسد.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید

مدیرعامل شرکت تعاونی نمونه خدمات مکانیزاسون کشاورزی در پاسخ به این پرسش که چرا در ایران از ادوات خاک ورزی با عرض شخم 10 تا 15 متر استفاده نمی‌شود، تأکید کرد: نوع خاک منطقه پارس‌آباد مغان و بارندگی در این منطقه باعث چسبندگی خاک به ماشین‌آلات کشاورزی می‌شود؛ بنابراین استفاده از ماشین‌آلات سنگین در این اراضی امکان‌پذیر نیست.

شیردل با بیان اینکه توان تراکتورهای موجود در این منطقه بین 110 تا 130 اسب بخار است، ادامه داد: تراکتورهای سنگین توانی معادل 200 تا 400 اسب بخار دارند و برای خرید چنین تراکتوری حداقل به 500 میلیون تومان نقدینگی نیاز است که بعد از دو سال استفاده ارزش آن به نصف قیمت کاهش می‌یابد، درصورت حمایت دولت، شرکت‌های خدمات مکانیزاسیون جهت خرید ماشین‌آلات جدید و پیشرفته اقدام می‌کنند، در غیر این صورت با خرید زمین بعد از چند سال سود چندبرابری عاید آن‌ها می‌شود.

به گفته وی، برخی کشاورزان بعد از گذشت چهار تا پنج سال هنوز پول خدمات مکانیزاسیون انجام شده را پرداخت نکردند؛ بنابراین توسعه مکانیزاسیون با کندی پیش می‌رود.

این مدیر واحد نمونه خدمات مکانیزاسیون کشاورزی در پایان اضافه کرد: قیمت یک کمباین چینی هم‌اکنون یک میلیارد و 200 میلیون تومان است که خرید این کمباین با یارانه 30 درصدی دولت به 850 تا 900 میلیون تومان نقدینگی نیاز دارد و در صورت استفاده از تسهیلات بانکی با سود 18 درصد حدود 500 میلیون تومان به قیمت کمباین اضافه می‌شود که مقرون به صرفه نیست./

H-960608-01

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید