Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد اعلام کرد؛

مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد از احداث بازارچه دائمی گل و گیاه در این شهرستان خبر داد.

احداث بازارچه دائمی گل و گیاه در محمودآباد/ تولید 21 میلیون گل

به گزارش خبرنگار ایانا در مازندران، محمد هادی زاده با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد میزان برنج تولیدی مازندران در شهرستان محمودآباد تولید می شود، گفت: این شهرستان دارای ۱۸ هزار و ۵۴۵ هکتار زمین شالیزاری است که تاکنون ۷۷ درصد آن برداشت شد و پیش بینی می‌شود امسال ۹۰ هزار تن شلتوک شامل ۸۳ هزار تن ارقام محلی و 7 هزار تن ارقام پرمحصول از این مزارع برداشت شود.

هادی زاده به اهمیت حفظ بستر تولید اشاره کرد و افزود: در راستای امنیت غذایی استان و کشور، حفظ و حراست از بستر تولید وظیفه همه ی افراد جامعه است و باید در این خصوص آموزش داده شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز را اولویت اصلی جهاد کشاورزی شهرستان دانست و تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۷۶ مورد تغییر کاربری غیرمجاز در زمین های کشاورزی این شهرستان شناسایی شد.

وی با بیان اینکه تولید پایدار در بخش کشاورزی در حفظ منابع است، خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی با هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز در زمین های کشاورزی که منابع تأمین کننده امنیت غذایی جامعه را تهدید کند طبق قانون حفظ کاربری برخورد خواهد کرد.

هادیزاده همچنین به نقش اساسی کشاورزی در حیات اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: آموزش های نوین منطبق بر آخرین متد روز و متناسب با نوع اقلیم از بنیادی ترین شیوه ها برای حفظ زمین های کشاورزی است که باید به آن توجه شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر جهاد کشاورزی محمودآباد در راستای آموزش نکات کشاورزی و توجه به جوان گرایی، کلاس های آموزشی برای ترویج و پویایی این رشته در روستاهای شهرستان دایر کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد توجه به کشت گلخانه ای را یکی دیگر از اولویت های این مدیریت دانست و گفت: کشت گلخانه‌ای دارای مزایای زیادی از جمله فرصت مناسبی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان کشاورزی و سایر رشته‌های مربوطه، تولید محصولات با کیفیت مناسب و با شاخص‌های صادراتی، صرفه‌جویی در مصرف آب تا حد یک‌ بیستم مقدار آن در واحد سطح در مقایسه با روش‌های سنتی و افزایش درآمد و ارز آوری بیشتر در بخش کشاورزی است.

این مقام مسوول با بیان اینکه ۸۰ هکتار اراضی شهرستان محمودآباد در قالب کشت گلخانه ای است، افزود: ۶۵ هکتار از این سطح مربوط به گلخانه فضای بسته و ۱۵ هکتار آن نیز مربوط به گلخانه‌های فضای آزاد است.

هادی زاده بیان کرد: در این شهرستان ۲۱ میلیون شاخه، اصله، گلدان و بوته انواع گل و گیاهان در فضای باز و گلخانه ای تولید می شود که ۸۰ درصد سطح زیرکشت آن به گل های آپارتمانی اختصاص دارد.

وی همچنین از احداث بازارچه دائمی گل و گیاه در محمودآباد خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت بالای محمودآباد در تولید گل و گیاه به زودی بازارچه دائمی گل و گیاه در این شهرستان احداث خواهد شد که اشتغال زایی بالایی را در شهرستان ایجاد می کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت آماده سازی زیرساخت های لازم برای بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: افزایش بازده تولید برنج، مکانیزه کردن کشت، امکان کشت دوم، بهبود حفاظت آب و خاک، مدیریت و صرفه جویی آب، افزایش بهره وری آبیاری، ارتقای وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه کشاورزان، کاهش سختی کار، کاهش استفاده از نهاده های کشاورزی و افزایش بهره­‌وری از مزایای طرح  تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری است.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود سه هزار هکتار اراضی این شهرستان تجهیز و نوسازی شد، گفت: طبق پیش بینی های انجام شده برای مرتفع سازی بخش های زیر ساختی  و تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی محمودآباد حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید