Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی جویبار خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی جویبار از فعالیت 40 کارخانه شالیکوبی مدرن و سنتی در این شهرستان خبر داد.

فعالیت 40 واحد شالی‌کوبی در جویبار/ تبدیل 100 هزار تن برنج

به گزارش خبرنگار ایانا در مازندران، غلامرضا سعیدی مدیر جهاد کشاورزی جویبار با بیان اینکه شهرستان جویبار با داشتن ۱۰ هزار و ۱۹۰ هکتار اراضی شالیزاری یکی از شهرستان‌های برنج خیز مازندران است، از فعالیت ۴۰ واحد شالیکوبی پروانه دار در این شهرستان خبر داد.

سعیدی با اشاره به اینکه این شهرستان دارای ۴۰ واحد شالیکوبی مدرن و سنتی است، اظهار کرد: ۲۰ واحد شالیکوبی مدرن در بخش مرکزی و ۲۰ واحد در بخش گیلخوران و لاریم مشغول فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: ظرفیت تبدیل برنج در واحدهای مدرن این شهرستان حدود ۸۰ هزار تن، در شالیکوبی‌های سنتی ۲۰ هزار تن و در مجموع ۱۰۰ هزار تن است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار درباره مزایای شالیکوبی‌های مدرن، بیان کرد: کاهش ضایعات و در نتیجه افزایش تولید و افزایش درآمد اقتصاد خانوار روستایی و پیشگیری مهاجرت روستاییان به شهرها، توسعه صادرات و کاهش ریسک در بخش اقتصادی، ارائه اطلاعات مهم در مورد مواد غذایی برای مصرف کننده و کاهش تقلب در آن، افزایش عمر نگهداری برنج و حق انتخاب کشاورز برای فروش محصول به بازار مصرف، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها از مزایای شالیکوبی‌های مدرن است.

وی در پایان با اشاره به اینکه خرده مالک شدن اراضی از جمله مشکلات برنجکاران است، گفت: هر چه زمان بیشتر می گذرد، زمین ها بین وراث تقسیم می‌شوند در حالی که اگر یک کشاورز زمین وسیعتری در اختیار داشته باشد، همه ادوات کشاورزی از جمله تیلر و تراکتور برای شخم زدن، نشاگر و دروگر را شخصی خریداری می‌کند و این امر باعث کاهش هزینه تمام شده برنج می شود

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید