Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود خبر داد

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از شناسایی و تعیین مختصات جغرافیایی 38 هکتار اراضی این شهرستان برای زراعت چوب خبر داد.

شناسایی 38 هکتار اراضی میاندورود برای زراعت چوب/ هدفگذاری 128 هکتاری

به گزارش خبرنگار ایانا در مازندران، سید اسماعیل علوی از شناسایی و تعیین مختصات جغرافیایی 38 هکتار و عقد تفاهم نامه با مجریان طرح برای زراعت چوب در حاشیه جاده ها، روستاها و آببندان های شهرستان میاندورود خبر داد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میاندورود بیان کرد: به اعتقاد کارشناسان مسیرهای آبرفتی رودخانه‌ها، حاشیه دره‌های مرطوب، اماکن عمومی به‌ویژه قبرستان‌ها، محوطه بقاع امامزادگان، حاشیه زمین های ورزشی، حاشیه آببندان‌ها و آبگیرها، اطراف راه های روستایی و بین شهری از فرصت‌های مهم زراعت چوب در بخشی از کشور بویژه استان مازندران و این شهرستان است.

وی تصریح کرد: زراعت چوب صنعتی است که هم تولیدکننده از آن سود می برد و هم محیط زیست از تخریب در امان می ماند و مزایای زراعت چوب در مقایسه با سایر محصولات کشاوزی کاهش هزینه‌های نیروی انسانی و نهاده ‌های مورد نیاز از قبیل نیروی کارگری، سم و کود و سایر هزینه‌های مربوط به کاشت، داشت و برداشت و همچنین امکان استفاده از پساب‌ها و آب مازاد فاضلاب شهری است.

وی با اشاره به سال جهش تولید و با تاکید بر زراعت چوب به عنوان یکی از پروژه های جهش تولید در بخش کشاورزی استان، اظهار کرد: باید زراعت چوب برای حمایت از واحدهای تولیدی تقویت شود که در یک اقدام هدفگذاری شده تا 128 هکتار زراعت چوب در این شهرستان تا پایان سال توسعه داده می شود و اشخاص می‌توانند از یارانه نهال بهره مند شوند.

علوی ادامه داد: بهره بردارانی که تمایل داشته باشند در اراضی زراعی خود زراعت چوب داشته باشند، در صورت برخورداری از زمین و آب می توانند درخواست خود را به مدیریت ارائه داده و پس از تشکیل پرونده، نهال رایگان دریافت کنند.

این مسئول در پایان گفت: زراعت چوب یکی از طرح‌های در حال اجرا در کشور است که با هدف جلوگیری از قطع درختان و به منظور تهیه چوب مورد نیاز صنایع کاغذ و چوب از 10 سال گذشته در کشور اجرایی شده که البته برای مدتی اجرای این طرح متوقف شد، اما طی دو سال اخیر و در پی اجرای طرح تنفس جنگل های شمال کشور مجددا در برنامه جدی سازمان جنگل ها و مراتع کشور قرار گرفت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید