Iranian Agriculture News Agency

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد؛

کاشت چغندر علوفه‌ای در 50 هکتار اراضی بهشهر

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران گفت: برای اولین بار ۵۰ هکتار اراضی شهرستان بهشهر در استان مازندران به کاشت چغندر علوفه‎‌ای پاییزه اختصاص یافت.

کاشت چغندر علوفه‌ای در 50 هکتار اراضی بهشهر
به گزارش خبرنگار ایانا در مازندران، محمدمهدی عباس‌زاده بیان کرد: با توجه به تأمین نیاز علوفه دامی، برای اولین بار ۵۰ هکتار اراضی شهرستان بهشهر در استان مازندران به کاشت چغندر علوفه‎‌ای پاییزه اختصاص یافت.

وی ادامه داد: کشت چغندر علوفه‎‌ای پاییزه به صورت آزمایشی برای ترویج و آشنایی کشاورزان و دامداران استان در اراضی شرکت فجرآفرینان طبرستان شهرستان بهشهر انجام شد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: تحمل به شوری و کم آبی، داشتن قسمت‌های هوایی و برگی مناسب، کیفیت بالای غده‌های چغندر، عیار قند مناسب و ارزش غذایی با کیفیت در مقایسه با سایر محصولات علوفه‌ای از ویژگی‌های چغندر علوفه‌ای کشت شده است.

عباس‌زاده اضافه کرد: با توجه به ویژگی‌های چغندر علوفه‌ای، این محصول می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای تأمین بخشی از علوفه مورد نیاز دام‌های منطقه به صورت علوفه تازه و سیلو در زمان‌های کمبود علوفه باشد.

وی اضافه کرد: میزان آب مصرفی چغندر علوفه‌ای نسبت به سایر محصولات دامی از جمله ذرت پایین‌تر است و با توجه به تداوم خشکسالی و کاهش منابع آب، چغندر علوفه‌ای می‌تواند جایگزین مناسبی برای خوراک دام باشد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: با توجه به اینکه میزان عیار چغندر علوفه‌ای ۱۳ است و با مصرف آن مشکلی برای دام پیش نمی‌آید، با اجرای این طرح می‌توان بخشی از علوفه مصرفی و مورد نیاز استان را در سال‌های آینده تامین کرد.

وی گفت: برداشت چغندر علوفه‌ای از اواسط تیرماه در استان آغاز شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید