Iranian Agriculture News Agency

ظرفیت 40 میلیون قطعه جوجه ریزی در مرغداری های استان مازندران

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران گفت: این استان ظرفیت 40 میلیون قطعه جوجه ریزی را در هر دوره دارد.

ظرفیت 40 میلیون قطعه جوجه ریزی در مرغداری های استان مازندران
به گزارش خبرنگار ایانا در مازندران، مسعود احمدی حاجی در اولین جلسه کارگروه بهبود بهره وری تغذیه دام و طیور استان، اظهار کرد: این کارگروه متشکل از نمایندگان و مدیران فنی و تام الاختیار تشکل های دام و طیور، مراکز تحقیقاتی، دانشکده های کشاورزی، شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه دامپروری، مرغداران نمونه و پیشرو و معاونت های بهبود تولیدات گیاهی و دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به پدیده خشکسالی، کاهش شدید منابع آبی و وابستگی 75 درصدی تامین جو، ذرت و کنجاله در بخش دام، بر استفاده حداکثری از پسماند کشاورزی و صنایع غذایی برای بهبود تغذیه دام تاکید کرد.

وی به ضرورت استفاده از گیاهان با نیاز آبی کم، مقاوم به خشکی و شورپسند در تغذیه دام اشاره و تصریح کرد: با توجه به خشکسالی های سال های اخیر و کمبود منابع آبی در کشور و برای استفاده حداکثری از ظرفیت مراتع، اراضی کم بازده و بایر برای تولید علوفه و توسعه دامداری اکولوژیک، کارگروه استفاده از گیاهان با نیاز آبی کم و مقاوم به شوری در تغذیه دام در کشور تشکیل شد.

این مسوول با اشاره به وابستگی 85 درصدی به تامین ذرت و کنجاله سویا در بخش طیور، استفاده از غلات با نیاز آبی کم و مقاوم به خشکی و شوری و استفاده از سایر منابع پروتئینی برای جایگزینی با کنجاله سویا و بهبود تغذیه طیور را مورد تاکید قرار داد.

احمدی حاجی استانداردسازی کارخانجات خوراک دام و طیور و ساماندهی آزمایشگاه های تغذیه دام را از راهکارهای بهبود و ارتقاء کیفیت خوراک دام و طیور برشمرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: مازندران با داشتن 2 هزار واحد مرغ گوشتی به ظرفیت 40 میلیون قطعه در هر دوره، 210 واحد مرغ مادر گوشتی به ظرفیت 6 میلیون قطعه و تولید 11 درصد گوشت مرغ و 30 درصد جوجه یکروزه گوشتی، رتبه اول را بین استان های کشور به خود اختصاص داده و با وجود مرکز پشتیبانی لاین بابلکنار، تنها استانی است که زنجیره کامل صنعت طیور را در کشور و منطقه خاورمیانه در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه 3 میلیون و 800 هزار راس دام سبک و سنگین در استان وجود دارد، گفت: برای حمایت از دامداران استان، سال گذشته 167 هزار و 326 تن خوراک آماده دام، 642 هزار و 272 تن ذرت دامی، 72 هزار و 47 تن جو دامی، 311 هزار و 224 تن کنجاله سویا و 76 هزار و 746 تن سبوس به دامداران تخصیص و توسط اتحادیه ها و شرکت های تعاونی استان توزیع شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید