Iranian Agriculture News Agency

گزارش عملکرد معاونت بهبود تولیدات گیاهی بمناسبت هفته دولت؛

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به تولید 3 میلیون تن محصولات باغی در استان، از رشد 5 درصدی عملکرد محصولات باغی استان در سال گذشته خبر داد.

تولید 3 میلیون تن محصولات باغی در مازندران/ رشد 5 درصدی عملکرد

به گزارش خبرنگار ایانا در مازندران، احسان عباسپور درباره مهمترین و شاخص ترین اقدامات انجام شده در یکسال گذشته بخش باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، اظهار کرد: اقلیم مناسب منطقه و نیز پتانسیل بخش باغبانی در تنوع محصولات باعث تولید 3 میلیون و 212 هزار و 146 تن محصولات باغی در استان و کسب رتبه دوم تولید محصولات باغی، رتبه اول تولید مرکبات و رتبه اول تولید کیوی در کشور شد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: عمده تولیدات محصولات باغی استان شامل 2 میلیون و 515 هزار و 914  تن مرکبات، 317 هزار و 888 تن کیوی، 284 هزار و 468 تن هسته داران، 28 هزار و 116 تن دانه داران، 17 هزار و 611 تن میوه های دانه ریز، 6 هزار و 927 تن گردو و فندق، 22 هزار و 326 تن انار و سایر محصولات باغی است که هر ساله شاهد رشد تولید می باشیم.

این مسوول افزود: آموزش های ترویجی گسترده در جهت بهبود تغذیه گیاهی و مدیریت هرس و کنترل آفات به ویژه مگس مدیترانه و توانمندسازی بخش خصوصی در تامین و توزیع نهاده ها به کمک ظرفیت بخش باغبانی، منجر به رشد 5 درصد عملکرد در محصولات باغی و در پی آن رضایتمندی باغداران از میزان افزایش درآمد شد.

وی با اشاره به توسعه باغات میوه و گیاهان دارویی در 307 هکتار اراضی شیبدار و کم بازده استان، اضافه کرد: استان مازندران با داشتن 600 هکتار از 20 گونه گیاهان دارویی و 400 هکتار گل محمدی با میزان تولید 700 تن، نقش تعیین کننده ای در عرصه تولید گیاهان دارویی در حوزه سلامت و بهداشت کشور داشته و بررسی وضع موجود و روند فعالیت های گذشته گیاهان دارویی در مازندران نشان می دهد این استان با توجه به دارا بودن شرایط اقلیمی مساعد از موقعیت ممتازی در کشور برای تولید گیاهان دارویی برخوردار است.

عباسپور به توسعه 43 هکتاری گلخانه ها اشاره کرد و گفت: با اقدامات و پیگیری های انجام شده، سطح تحقق یافته توسعه گلخانه در استان مازندران 43 هکتار بود که تحقق این برنامه باعث کسب رتبه اول تولید گل و گیاه در کشور، افزایش تولید و اشتغال جوان تحصیلکرده و به ویژه دانش آموختگان رشته کشاورزی، مصرف بهینه آب و افزایش صادرات شد.

این مسوول با اشاره به اصلاح و نوسازی باغات میوه در 7 هزار و 368 هکتار، اظهار کرد: افزایش دانش فنی باغداران و بکارگیری اصول صحیح مدیریت نوین باغداری از جمله عملیات اصلاح باغ شامل مدیریت تغذیه، مدیریت هرس، مدیریت آبیاری، مدیریت کف باغ، مدیریت مبارزه با آفات و بیماری ها و مدیریت در زمان سرمازدگی و تنش های محیطی در سطحی معادل 7 هزار و 368 هکتار منجر به ارتقاء کمی و کیفی تولید، افزایش عملکرد در محصولات باغی، کاهش هزینه تولید و در نتیجه افزایش درآمد باغداران شد.

وی در خاتمه اصلاح ساختار و نوسازی 10 هکتار گلخانه و تولید 100 هزار اصله نهال سالم و استاندارد و شناسه دار محصولات باغی را از دیگر اقدامات شاخص بخش باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان در دولت سیزدهم برشمرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید