Iranian Agriculture News Agency

مدیر چهاد کشاورزی سوادکوه خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی سوادکوه با اشاره به آغاز شخم زمستانه در شالیزارهای این شهرستان، تصریح کرد: 10 درصد مزارع شالیزاری این شهرستان شرایط انجام شخم زمستانه را دارند.

آغاز شخم و شیار زمستانه در شالیزارهای سوادکوه/ فعالیت 1000 شالیکار

به گزارش خبرنگار ایانا در مازندران، حمیدرضا شهابیان با بیان اینکه 10 درصد شالیزار‌های شهرستان سوادکوه قابلیت شخم و شیار زمستانه را دارند، گفت: با توجه به آغاز بارندگی‌های زمستانی بهتر است کشاورزان از آب‌های سطحی استفاده کرده و شالیزارهایشان را شخم بزنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه با اشاره به آغاز شخم زمستانه در شالیزارهای این شهرستان، تصریح کرد: 10 درصد مزارع شالیزاری این شهرستان شرایط شخم زمستانه را دارند.

وی با بیان اینکه شخم زمستانه، اولین عملیات در فصل کشت و کار و زراعت برنج است، افزود: شخم زمین در زمستان فواید بسیار زیادی از جمله دفع آفات، نابودی کرم ساقه خوار برنج، امکان بکارگیری کود‌های فسفاته و پتاسه و کاهش هزینه‌های کشاورز دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه با بیان اینکه اگر کشاورزان با انجام شخم زمستانه پاک‌تراشی حاشیه مزارع را داشته باشند این امر در کاهش جمعیت زمستان‌گذران آفت و کرم‌ها بسیار تاثیرگذار است؛ به کشاورزان شالیکار توصیه کرد شخم زمستانه بیشتر در اراضی دارای آب سطحی انجام شود.

این مسوول تصریح کرد: مزرعه باید شرایطی داشته باشد که پس از انجام شخم زمستانه آب را درون خود نگه دارد، مزارعی که به شدت و سریع خشک می‌شوند برای انجام شخم زمستانه مناسب نیستند و شخم زمستانه در این مزارع توصیه نمی‌شود.

وی در پایان یادآور شد: این شهرستان دارای 700 هکتار شالیزار است که هزار و 126 شالیکار در آن فعالیت دارند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید