Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورزی در سفر به استان لرستان مطرح کرد:

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به نقش مهم لرستان در تولد محصولات کشاورزی گفت: استان لرستان 2.5 درصد از کل محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کند.

تولید 2.5 درصد از کل محصولات کشاورزی کشور در استان لرستان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان لرستان، محمدمهدی برومندی در حاشیه بازدید از مجموعه کشت و صنعت فجر صفا با اشاره به ظرفیت بالای استان در تولیدات محصولات کشاورزی، اظهار کرد: نقش پررنگ لرستان در امنیت غذایی کشور و تولیدات مازاد بر مصرف که می‌تواند  زمینه صادرات و ارز آوری را به دنبال داشته باشد بسیار حایز اهمیت است.

وی افزود: لرستان با وجود 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی همچنین صنعت دامپروری و تولید سالانه بیش از 2/9 میلیون تن محصولات کشاورزی در رتبه بندی کشور دو و نیم درصد  از کل محصولات کشور را تولید می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: با توجه به ظرفیت موجود و بر اساس آمایش سرزمین همچنین مجموعه مطالعات جهاد کشاورزی برنامه مدونی برای توسعه بخش استان داریم.

برومندی توسعه باغات و گلخانه را از مهمترین اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی در استان عنوان کرد و گفت : در حال حاضر  حدود 70 هکتار گلخانه در استان وجود دارد ، اما تا سال ۱۴۰۴ باید این رقم افزایش پیدا کند.

وی افزود: تا پایان سال در کشور 1000 هکتار گلخانه در کشور به بهره‌برداری می‌رسد، در حال حاضر حدود 21 هزار گلخانه در کشور وجود دارد که تا 1404 باید به 48 هزار هکتار افزایش پیدا کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکیدکرد: یکی از استان‌های هدف که ظرفیت بالایی برای احداث گلخانه دارد لرستان است که برای تحقق آن از ظرفیت صندوق توسعه ملی استفاده خواهد شد، توسعه باغات نیز از دیگر اولویت‌های ما در استان است.

برومندی خاطرنشان کرد: ما باید به سمت کشاورزی مدرن حرکت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت مجموعه کشت و صنعت گردشگری فجر صفا لرستان عنوان کرد: تاکنون یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این مجموعه انجام شده که 60 درصد آن خارجی است.

وی گفت: این مجموعه تاکنون بیش از 1000 شغل ایجاد کرده و  ارز آوری خوبی به واسطه صادرات محصولات داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: حدود 25 هکتار گلخانه از 50 هکتار گلخانه این مجموعه به بهره‌برداری رسیده است، وزارتخانه کمک فنی و اعتباری به این مجموعه را در دستور کار خود دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید