Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان در دیدار با مدیر تعاون روستایی و مسئولان تعاونی‌های تولیدی بخش کشاورزی گفت:‌ انسجام، همکاری و هماهنگی زیربخش‌های بخش کشاورزی بر اساس برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در رأس کارها باشد.

برندسازی محصولات کشاورزی، مهم‌ترین عامل در رشد اقتصادی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان لرستان، اسفندیار حسنی‌مقدم گفت:‌ در تولید با دو مقوله افزایش تولید و جلوگیری از ضایعات در تولید محصولات کشاورزی مواجه هستیم.

حسنی‌مقدم افزود: در حال حاضر حجم قابل توجهی از تولیدات کشاورزی استان ( در حدود ۳۰ درصد، معادل یک میلیون تن )، قبل از اینکه به دست مصرف کننده برسد از بین می‌رود، بنابراین در سالی که توسط مقام معظم رهبری به نام سال جهش تولید نامگذاری شده است، ضروری است با کمک گرفتن و استفاده از توان تعاونی‌های زیر بخش‌های مختلف کشاورزی با ایجاد زنجیره‌های تولید و ارزش افزوده ، از هدر رفت این سرمایه جلوگیری شود. می‌توان با استفاده و ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری محصولات کشاورزی، درآمد اقتصادی بیشتری را برای تولید کنندگان و کشاورزان فراهم کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان به ایجاد بازارچه‌های عرضه محصولات مستقیم  کشاورزی اشاره کرد و گفت: تعاون روستایی با توزیع نهاده‌ها تا سطح دهستان و جمع‌آوری محصولات کشاورزی و رساندن مستقیم محصولات به دست مصرف کننده (بدون واسطه) می‌تواند نقش موثری را ایفا کند.

وی بر لزوم برندسازی محصولات کشاورزی ، شفاف بودن توزیع نهادها ، فعال بودن ستاد گرده افشانی ، تقویت تعاونی‌ها و ایجاد شرکت های سهامی زراعی جهت خروج از نظام خُرده مالکی ،  ورود تعاونی‌ها به بحث اجرای سیستم های نوین آبیاری و تنظیم بازار به نحوی که در تامین نهاده‌ها و محصولات کشاورزی کمترین نوسان وجود داشته باشد و واگذاری مدیریت استفاده بهینه از ایستگاه‌های پمپاژ به تعاونی‌ها و بالا بردن دانش کشاورزان جهت افزایش تولید تاکید کرد.

 در ابتدای این دیدار زهره ای مدیر تعاون روستایی استان لرستان گزارشی از مدیریت تعاون روستایی استان لرستان را ارائه کرد و گفت: تعاون روستایی در کنار شرکت‌های تعاونی کشاورزی حضور دارد. همچنین تعاونی های تخصصی از جمله انجیر کاران و انار کاران را در دست ایجاد داریم. ایجاد بازارچه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در سراسر استان از دیگر برنامه‌های تعاون روستایی است و حمایت از تعاونی‌های تولید در جهت خدمات رسانی و انجام بهتر امور از طریق تعاونی روستایی در دستور کار ما قرار دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید