Iranian Agriculture News Agency

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار کرد

سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان در زمینه آموزش در راستای "طرح ایجاد باغچه های سلامت خانگی و آموزش بهبود تغذیه" ویژه زنان روستایی مقام برتر مقام برتر را کسب کرد.

کسب مقام برتر سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان در زمینه آموزش

به گزارش خبرنگار ایانا در استان لرستان "عبدالله موموندی" با اعلام این خبر گفت : طرح ایجاد باغچه های سلامت خانگی و آموزش تغذیه با هدف مدیریت بهره مندی بهینه از منابع آب و خاک ، استفاده مطلوب از نهاد های شیمیایی و بذر مرغوب و همچنین تاکید بر بهبود وضعیت تغذیه جامعه روستایی با همکاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از سال ۱۳۹۶ تاکنون اجرا شده است.

وی افزود بر اساس ارزیابی‌های به عمل آمده توسط دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی ، استان لرستان با زیر کشت قرار دادن مساحتی بیش از ۳۳ هزار متر مربع و آموزش بالغ بر ۶ هزار نفر روز از زنان روستایی عملکرد بسیار خوبی داشته و در زمینه آموزش در مقایسه با سایر استان‌ها بالاترین رتبه را کسب کرده است.

موموندی در پایان گفت : به طور میانگین ۸۵ درصد محصولات کشاورزی در دنیا و ایران توسط نظام کشاورزی خانوادگی تولید و عرضه می شود. این نوع از نظام کشاورزی علاوه بر تولید محصولات کشاورزی نقش مهمی در تامین معیشت خانوارهای روستایی ، ایجاد اشتغال برای آنان و جلوگیری از مهاجرت اعضای خانواده به مناطق شهری و... ایفا می‌کند بر همین اساس سازمان خواربار جهانی فائو سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۸ را به عنوان دهه کشاورزی خانوادگی اعلام کرده است تا بر اهمیت آن تاکید ویژه‌ای داشته باشد. در این نظام کشاورزی زنان نقش محوری و بنیادی دارند. در همین راستا استان لرستان در مقایسه با سایر استان‌های کشور توفیقات بیشتری داشته که کسب عنوان نمونه ملی در سال ۱۳۹۷ توسط مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی استان لرستان ، نتخاب شرکت تعاونی زنان شیروان بروجرد به عنوان نمونه ملی در همین سال و موفقیت اخیر نشانه‌هایی از تلاش مستمر سازمان جهاد کشاورزی لرستان در راستای درآمد اقتصادی برای زنان روستایی و عشایری و تحقق شعار سال یعنی "جهش تولید" است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید