Iranian Agriculture News Agency

حسنی مقدم خبر داد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان گفت: سد ایوشان با هدف آبی کردن ۳۰۰۰ هکتار از اراضی پایین دست احداث شده است.

احداث سد ایوشان با هدف آبی کردن ۳۰۰۰ هکتار از اراضی پایین دست

به گزارش خبرنگار ایانا در استان لرستان؛ جلسه «بررسی وضعیت آب سد ایوشان» با حضور  مهرداد ویسکرمی، نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی، اسفندیار حسنی مقدم، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان، داریوش حسن نژاد مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان و سایر مدعوین در محل سالن جلسات این سازمان برگزار شد.

 حسنی مقدم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان گفت: با توجه  به این که یکی از راههای مدیریت مصرف آب اجرای سیستم نوین آبیاری است، رسالت ایجاد سد ایوشان آبی کردن ۳۰۰۰ هکتار از اراضی دیم پایین دست می باشد، سازمان جهاد کشاورزی استان در سال‌های ۹۵ و ۹۶ نزدیک به ۵۰۰ هکتار از اراضی دیم این منطقه را در قالب اعتبارات ملی  به اراضی آبی تبدیل کرد.

 وی افزود: در سالجاری نیز اجرای ۲۰۰ هکتار سیستم های نوین آبیاری از محل اعتبارات ملی و با همراهی و همیاری مردم این منطقه در دست اجراست و  حدود ۴۰۰ هکتار از اراضی دیم این منطقه در مرحله تنظیم قرارداد با پیمانکار برای اجرا می باشد.

 در ادامه مدید عامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت ؛ ظرفیت کلی مخزن سد ایوشان ۵۱ میلیون متر مکعب می باشد، در حال حاضر حدود ۲ میلیون متر مکعب آب پشت سد ایوشان ذخیره شده است که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته چیزی حدود ۸۹ درصد کاهش ذخیره آب دارد.

حسنی مقدم در پایان گفت: تغییرات اقلیمی و در نتیجه بروز پدیده خشکسالی کشاورزی را تحت تأثیر قرار داده است لذا ضروری است کشاورزان نسبت به رعایت الگوی کشت متناسب با ظرفیت ها و شرایط منطقه اقدام کنند و در مصرف بهینه از منابع آب با متولیان بخش کشاورزی در زمینه کشت محصولات متناسب با ظرفیت های منطقه تعامل و مشارکت داشته باشند.

گفتنی است  در این جلسه بر ممنوعیت ورود کشاورزان غیر بومی به استان و اجاره اراضی کشاورزی جهت کشت محصولات آب دوست، جمع آوری موتور پمپ های غیرمجاز که برای آبی کردن اراضی دیم مورد استفاده قرار می گیرند توصیه به کشاورزان برای مدیریت در کشت محصولات آبدوست، توسعه کشت محصولات گلخانه ای، تغییر الگوی کشت به منظور کاهش در مصرف آب و افزایش بهره‌وری، انجام کشاورزی حفاظتی، استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری و ترویج کشت محصولات کم آب بَر،  ارتقاء فرهنگ مصرف صحیح و بهینه آب در بخش کشاورزی با ترویج روش های الگوی مناسب و اجرای عدالت در توزیع آب مورد تاکید قرار گرفت.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید