Iranian Agriculture News Agency

شرکت خدمات حمایتی یکی از مهم‌ترین شرکت‌های دولتی زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی

شرکت خدمات حمایتی کشاورزی یکی از مهم‌ترین شرکت‌های دولتی زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی که طبق قانون وظیفه خطیر تامین و توزیع انواع نهاده‌های تولید در بخش کشاورزی مانند کود ، سم و بذر را با قیمت یارانه‌ای، در اقصی نقاط کشور به عهده دارد و حتی در یکی دو سال اخیر پشتیبانی عملی از طرح ملی توسعه کشاورزی قراردادی را نیز بر عهده گرفته است.

شرکت خدمات حمایتی یکی از مهم‌ترین شرکت‌های دولتی زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا در قم، این شرکت با حضور مؤثر خود در بازارهای بین‌المللی و ایجاد ارتباط با تولیدکنندگان داخلی، نسبت به تدارک و تأمین انواع نهاده‌های تولید در بخش کشاورزی اقدام کرده و سپس توزیع انواع نهاده‌های تولید در سطح کشور را از طریق مدیریت‌های شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در تمامی استان‌ها و از طریق کارگزاران خود در سراسر کشور ساماندهی انجام می‌دهد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم گفت: در حال حاضر و با در نظر گرفتن میانگین وزنی کودهای شیمیایی 3 گانه یارانه‌ای ازته ، فسفاته و پتاسه حدود 30% قیمت تمام‌شده این کودها توسط کشاورز پرداخت می‌شود و حدود 70% آن مشمول یارانه و حمایت دولت است .

وی بیان کرد: سال‌های اخیر از ویژه‌ترین سال‌های عملکردی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بوده است، علی‌رغم تمامی مشکلات، چالش‌ها، تحریم‌های ظالمانه و کمبود و محدودیت‌های منابع مالی و ارزی، کودهای شیمیایی یارانه‌ای موردنیاز بخش کشاورزی به‌موقع تأمین و تدارک و توزیع شده است.

حسین زند افزود: در سال گذشته در استان قم نیز برنامه مصوب ابلاغی کود به‌طور کامل تأمین و تدارک شد و از حیثت تدارک و توزیع و مصرف کودهای یارانه‌ای در مقایسه با سال 1400 حدود 26 درصد معادل چهار هزار و 500 تن رشد داشت.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم توضیح داد: از ابتدای سال تاکنون و در 9 ماهه ابتدای سال 1402 بیش از 16 هزار تن معادل 90% برنامه ابلاغی کود استان تأمین و تدارک شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال 1401 بیش از 25% معادل بیش از سه هزار تن رشد داشته‌ایم.

وی گفت: در حال حاضر نیز بیش از چهار هزار تن انواع کودهای ازته، فسفاته و پتاسه به‌عنوان ذخیره استراتژیک برای توزیع به‌موقع و تأمین نیاز کشاورزان در انبارهای تحت پوشش این شرکت در استان موجود است و عملیات تدارک کود تا پایان سال طبق برنامه زمان‌بندی‌شده به‌طور مستمر ادامه خواهد داشت.

زند خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت و قابل‌توجه در توزیع و مصرف کود در سال جاری درکشت پائیزه است که با توجه به اهمیت کشت پائیزه که شامل محصولات اساسی و استراتژیک گندم، جو و کلزا است میزان کودهای ازته، فسفاته و پتاسه مصرفی در کشت پائیزه سال جاری در مقایسه با سال 1401، حدود 80% رشد داشته است.

شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در سطح استان قم 21 کارگزار توزیع نهاده‌های کشاورزی دارد که شبکه رسمی توزیع انواع نهاده‌های تولید شرکت هستند و از این طریق کودهای یارانه‌ای را بر اساس سهمیه تعیین‌شده از طرف سازمان جهاد کشاورزی استان، به دست کشاورزان و بهره‌برداران در بخش کشاورزی می‌رسانیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید