Iranian Agriculture News Agency

خدمات حمایتی کشاورزی، بازوی توانمند کشاورزان استان قم

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم گفت: عملکرد شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، به‌عنوان بزرگترین و اولین شبکه رسمی تامین و توزیع کودهای کشاورزی در ایران علیرغم چالش‌های گوناگون قابل قبول بوده است.

خدمات حمایتی کشاورزی، بازوی توانمند کشاورزان استان قم

به گزارش خبرنگار ایانا در قم، حسین زند بیان کرد: حمایت از تولید داخلی کودهای کشاورزی با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان مدت‌هاست که در دستور کار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قرار دارد.

وی افزود: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به‌عنوان مجری طرح خودکفائی کودهای کشاورزی، طی سه سال گذشته با پشتیبانی اجرائی از تولید دانش‌بنیان کودهای کشاورزی در ایران، گام‌های مؤثری در مسیر تأمین بهینه کودهای موردنیاز بخش کشاورزی از منابع داخلی و افزایش و ایجاد ظرفیت‌های تازه در این زمینه برداشته است.

زند ادامه داد: در همین راستا بیش از 30 پروژه خودکفایی کشاورزی در کشور با ظرفیت حدود 3.8 میلیون تن برای انواع کودهای کشاورزی در دستور کار قرارگرفته است که تاکنون تعداد 20 پروژه آن به تولید و بهره‌برداری رسیده است و نکته قابل‌توجه اینکه در حدود دو میلیون تن از پروژه‌ای خودکفایی به کودهای فسفاته و پتاسه اختصاص دارد.

وی یادآور شد: نکته مهم دیگر، استفاده از حداکثر ظرفیت‌های داخلی تولید کود در کشور است که خوشبختانه این شرکت توانست، از مجموع 3.07 میلیون تن انواع کود تأمین‌شده در سال 1401، مقدار 2.7 میلیون تن معادل 88 درصد را از تولیدکنندگان داخلی کودهای کشاورزی تأمین کرده و پس از اطمینان از عدم وجود ظرفیت تأمین داخلی، مابقی را به میزان 12 درصد از کل مقدار کود تأمین‌شده؛ از منابع خارجی و به‌موقع وارد کشور کند.

زند اضافه کرد: بدین ترتیب با تأمین 2.7 میلیون تن کود کشاورزی از منابع داخلی در سال 1401، نسبت به مقدار تأمین کودهای کشاورزی از منابع داخلی در سال 1400 به مقدار 2.13 میلیون تن، شاهد 26% رشد در تأمین کودهای کشاورزی از منابع داخلی هستیم که این موضوع نیز دستاورد مهم دیگری برای شرکت و طرح خودکفائی کودهای کشاورزی بشمار می‌رود.

حسین زند گفت: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی علاوه بر تأمین و تدارک و توزیع کودهای کشاورزی یارانه‌ای در حال حاضر با نزدیک به 80 شرکت داخلی تولیدی کودهای کشاورزی تفاهم‌نامه همکاری دارد و بدین ترتیب یک سبد کودی کامل شامل کودهای شیمیایی یارانه‌ای و بیش از 800 محصول تولیدی داخلی کودهای کشاورزی از طریق شبکه رسمی توزیع این شرکت در سراسر کشور( بیش از سه هزار و 500 کارگزار توزیع نهاده‌های کشاورزی) ، در دسترس کشاورز ایرانی قرارگرفته است.

وی افزود: حساسیت‌های موجود در مباحث تغذیه گیاهی و امنیت غذائی باعث شد درزمینهٔ تولید محصولات کشاورزی در سال جاری، شاهد رشد چشمگیری باشیم که با توجه به میزان بارش و وضعیت منابع آبی کشور، بدون مدیریت شایسته شرکت خدمات حمایتی کشاورزی برای تأمین و توزیع کودهای کشاورزی یارانه‌ای علی‌رغم تمامی مشکلات و موانع، عملاً ممکن نبود.

به همین منظور و در راستای بهبود تغذیه گیاهی، مصرف بهینه و متعادل انواع کودها در دستور کار استان قرار گرفت و خوشبختانه استان قم در سال 1401 در این زمینه رتبه اول کشور را کسب کرد و باوجود کاهش بارش باران در سراسر کشور، تغذیه خاک و گیاه به بهترین وجه به انجام رسیده و درحالی‌که حاضر شاهد هستیم که مقدار برداشت گندم در استان قم نسبت به قبل 30 درصد رشد داشته است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید