Iranian Agriculture News Agency

ساداتی نژاد در جمع کارکنان جهاد کشاورزی قم:

ایفای نقش شایسته وزارت جهاد کشاورزی در چالش جهانی غذا

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در پایداری غذا در چالش جهانی روسیه و اکراین و مردمی سازی یارانه‌ها نقش خود را به‌خوبی ایفا کرده است.

ایفای نقش شایسته وزارت جهاد کشاورزی در چالش جهانی غذا

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک‌روزه به استان قم و دیدار با کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان قم ادارات تابعه استان، بر ضرورت توسعه حوزه رفاهی کارکنان استانی این وزارتخانه تأکید کرد.

وی با اشاره به اینکه مأموریت مهمی به‌عنوان امنیت غذایی کشور بر عهده ما است، افزود: تا امروز کارکنان وزارت جهاد کشاورزی پای سفره و معیشت مردم کشورمان ایستاده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به واگذاری بازار به وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم، یادآور شد: واگذاری بازار به وزارت جهاد کشاورزی سبب افزایش تولیدشده است.

وی با اشاره به اینکه تمامی شاخص‌های تولیدی در وزارت جهاد کشاورزی افزایش‌یافته است، تصریح کرد: این میتوان از تولید صحبت کرد درحالی‌که بازار را در اختیار نداریم.

ساداتی نژاد بابیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی برای واگذاری بازار به این وزارتخانه دارای چارت سازمانی و نیرو نبوده است، تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که وزارت جهاد کشاورزی بازار را نسبت به گذشته بهتر مدیریت کرده است.

وی با اشاره به کاهش ۸۰ هزارنفری نیروهای وزارت جهاد کشاورزی، یادآور شد: در سال ۸۲، ۱۴۰ هزار نیرو در وزارت جهاد کشاورزی وجود داشته که در حال حاضر به ۶۳ هزار رسیده‌ است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی تا پایان دولت نیروهای این وزارتخانه به ۵۰ هزار نفر خواهد رسید که باید برای آن تمهیداتی اندیشیده شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون پس از نیم‌قرن الگوی کشت ابلاغ‌شده است، تصریح کرد: باید الگوی کشت در کشور اجرایی شود و راهی جز این مهم وجود ندارد.

ساداتی‌نژاد  بر اهمیت اجرای کشت تاکید کرد و خواستار ایجاد مشوق‌های مختلف ازجمله برق بها و آب‌بها برای کشاورزان شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در الگوی کشت با توجه به اقلیم و به اکولوژِی هر استان کشت محصولات مشخص‌شده است؛ بنابراین باید کشت کالاهای اساسی و کم آب بر باارزش افزوده بالاتر تولید شود.

وی تصریح کرد: باید به سمتی برویم تا شرایط کشاورز را ازنظر معیشتی بهبود ببخشیم.

وزیر جهاد کشاورزی بر اهمیت صدور اسناد اراضی اشاره کرد و گفت: استان قم در این حوزه جایگاه خوبی ندارد؛ در حوزه تغییر کاربری و جلوگیری از آن راهی جز استفاده از فناوری وجود ندارد.

ساداتی نژاد با اشاره به آغاز به کار رصدخانه کشاورزی برای این منظور، افزود: امیدوارم بتوانیم با فناوری‌های جدید همچون دانش‌های پهپادی و ماهواره‌ای از تغییر کاربری جلوگیری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه کشاورز ما برای اراضی خود باید دارای سند باشد، یادآور شد: پس از صدور اسناد اراضی قادر به یکپارچه‌سازی اراضی با در نظر گرفتن مشوق‌های مختلف برای کشاورزان خواهیم بود.

ساداتی نژاد با اشاره به ۴ مأموریت رئیس‌جمهور به وزارت جهاد کشاورزی، یادآور شد: تأمین غذای باکیفیت، سالم، ارزان با منشأ ایرانی موردنظر رئیس‌جمهور بوده تا پایداری غذا برای مردم ایران حفظ سود.

ساداتی نژاد گفت: کشاورز و دامدار، عامل تولید قدرت است.

وی با اشاره به اینکه فراوانی محصولات برای ما بسیار اهمیت دارد، افزود: پس از جنگ روسیه و اکراین بسیاری از کشورهای جهان دچار سهمیه‌بندی و کمبود شدند؛ در این راستا با برنامه‌ریزی انجام‌شده کسری در حوزه غذا در کشور وجود نداشت.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در پایداری غذا در چالش جهانی روسیه و اکراین و مردمی سازی یارانه‌ها نقش خود را به‌خوبی ایفا کرده است.

ساداتی نژاد گفت: فراوانی و پایداری محصولات وظیفه ما بوده که به‌درستی انجام‌شده، در مورد قیمت نیز قیمت نهاده‌های دامی و غله در دنیا بالا رفته و روسیه روزانه عوارض گندم را تا 150 دلار وضع می‌کرد.

وی در پایان گفت: وزارت جهاد در تأمین، فراوانی و تولید غذا نقش را به‌غایت درست و دقیق انجام داده که نشانه زحمت کارکنان این وزارتخانه است.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید