Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تاکستان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تاکستان گفت: به منظور بررسی میزان سازگاری و مقایسه کیفیت، طرح سرشاخه کاری (پیوند) یک هزار و ۲۰۰ درخت انگور در تاکستان با ۳۰ رقم خارجی انجام شد.

طرح سرشاخه کاری درختان انگور با ارقام جدید در تاکستان اجرا شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان قزوین، حشمت الله رحمانی با اعلام این خبر افزود: این طرح با اهداف تغییر نوع رقم و جوانسازی، آزمایش سازگاری و مقایسه کیفیت ارقام، در باغی به مساحت یک هکتار و با استفاده از پیوندک‌های ۳۰ رقم خارجی از نوع بی‌دانه انجام شده است.

وی با بیان اینکه سیستم پرورش این ارقام از نوع وای (Y) بوده، اظهار داشت: در این نوع سیستم پرورشی مقاومت به انواع بیماری‌ها، انواع تنش‌ها، بازار پسندی بالا، تحمل در حمل و نقل، انبار مانی بالا در سردخانه، عطر، طعم و مزه مطبوع، تجارتی بودن محصول و غیره مورد نظر قرار دارد.

رحمانی به ۲۶ هزار هکتار باغ انگور در تاکستان اشاره کرد و گفت: هم اکنون از این میزان باغ، ۲۵ هزار و ۴۱۲ هکتار بارور و حدود ۶ هزار هکتار مجهز به سیستم داربستی شده است.

به گفته این مسؤول با اینکه ۹۰ درصد از سطح زیر کشت این باغ‌ها به رقم بی‌دانه سفید و قرمز اختصاص یافته است، با این حال شهرستان جایگاه مناسبی در تولید انگور رومیزی ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تاکستان خاطرنشان کرد: امید است با توجه به نتایج مطلوب در پیوند و ظرفیت بالای شهرستان تاکستان در زمینه تولید انگور، هرچه سریع‌تر باغ‌هایی که ارقام غیریکنواختی داشته، مدیریت کردن آن‌ها سخت و جنبه اقتصادی ندارند را با این ارقام جدید اصلاح شوند.

رحمانی یادآورشد: این شهرستان با توجه جایگاه راهبردی و نزدیکی به بازارهای هدف مانند پایتخت و ظرفیت صادرات محصول به صورت تازه خوری، می‌تواند سهم قابل توجهی در عرضه انگور به بازارهای داخلی و خارجی داشته باشد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید