Iranian Agriculture News Agency

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان قزوین خبر داد:

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان قزوین، گفت : مبارزه با آفت مگس زیتون در سطح 2187 هکتار از باغ‌های زیتون بخش طارم سفلی استان قزوین انجام شده است .

مبارزه با آفت مگس زیتون در سطح 2187  هکتار از باغ‌های استان قزوین

 به گزارش خبرنگار ایانا دراستان قزوین  یوسف درخشان گفت: با تلاش به موقع کارشناسان جهاد کشاورزی و همچنین باغداران، آفت مگس زیتون در باغ های این محصول تحت مراقبت و کنترل قرار دارد.

درخشان گفت : برای مقابله و کنترل این آفت ، نصب کارت زرد ؛ بیت اسپری ؛  فرمون و سم پاشی با سموم توصیه شده  از مهم ترین روش های مقابله با این آفت به شمار می رود که هر چهار روش در باغ های طارم سفلی در حال اجراست.

وی افزود: پس از شیوع این آفت وارداتی از دهه هشتاد، مقابله با آن در دستور کار سازمان حفظ نباتات قرار گرفته و با جدیت در استان های قزوین، زنجان و گیلان که قطب تولید زیتون کشور هستند، دنبال می شود.

وی ادامه داد: با مقابله گسترده با مگس زیتون طی سال های گذشته، خسارت وارده به باغ های زیتون ناشی از این آفت بسیار کاهش پیدا کرده به طوریکه در سال 98 که سال طغیان آفت بوده خسارت در مرحله کنسروی بطورمتوسط 3 درصد و در مرحله روغنی 7 درصد بوده ا ست .

درخشان تصریح کرد: امسال به دلیل اینکه سال کم باری درختان زیتون می باشد متاسفانه در بعضی روستاها و باغات سنتی ؛ علیرغم تحویل ملزومات مبارزه از سوی مرکز جهاد کشاورزی طارم ؛ باغداران مشارکت و همکاری لازم برای مبارزه را ندارند و در چنین باغاتی احتمال افزایش خسارت آفت وجود دارد.

استان قزوین دارای ۹ هزار و ۵۰۰ تن باغ زیتون است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید