Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین گفت : ۴۱ درصد طرح‌های بیابانزدایی استان قزوین از مجموع پروژه‌های انجام شده در این حوزه از ابتدا تاکنون مربوط به دولت تدبیر و امید بوده است.

انجام ۴۱ درصد طرح‌های مقابله با بیابان قزوین در دولت تدبیر و امید

به گزارش خبرنگار ایانا در استان قزوین علی اکبر اسدالهی افزود : طی هفت سال گذشته بیش از هر دوره دیگری عملیات مقابله با بیابان در قالب طرح های بیابان زدایی در استان قزوین به انجام رسیده است.

وی اظهار داشت : تاکنون در ۱۲ هزار هکتار از اراضی بیابانی استان قزوین گیاهان و نهال های مقاوم به خشکی کاشته شده که از این رقم بیش از پنج هزار هکتار طی هفت سال گذشته انجام شده است.

این مسوول گفت: امسال نیز ۱۳۰ هزار اصله نهال تکثیر و به زودی در سطح ۷۰۰ هکتار از اراضی بیابانی شهرستان های آبیک و بوئین زهرا کاشته می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی از شعارها و دغدغه های اصلی دولت به شمار می رود،افزود: با نزولات جوی، اجرای طرح های آبخیزداری، قرق و مدیریت چرا و همچنین انسداد چاه های غیرمجاز طی سال های اخیر که موجب کاهش افت سفره های آب زیر زمینی شده، تا حد زیادی شاهد رفع خطر بیابانی شدن اراضی دشت قزوین بوده ایم که البته تداوم این رویه به وضعیت بارندگی و ادامه طرح های یاد شده در سالیان آتی بستگی دارد.

اسدالهی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح های یاد شده و به لطف بارندگی ها کانون ریزگردها در شهرستان بوئین زهرا و آبیک نیز از میان رفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین خاطرنشان کرد: اجرای طرح های بیابان زدایی در قالب کشت نهال های مقاوم از گونه های قره داغ و آتری پلکس یا اسفناج وحشی ضمن تثبیت شن های روان در نقاط بیابانی و تقویت پوشش گیاهی سال گذشته از بروز سیل در روستاهای بوئین زهرا جلوگیری کرد.

وی اظهار داشت: مقابله با بیابانی شدن اراضی علاوه بر اجرای طرح های این حوزه از سوی اداره کل منابع طبیعی به عنوان دستگاه تخصصی این حوزه، به همکاری و مشارکت کشاورزان و جوامع ملی نیاز مبرم دارد.

استان قزوین دارای ۲۹ هزار هکتار اراضی بیابانی است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید