Iranian Agriculture News Agency

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین :

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در آتسانه کشت محوصل چغندر قند روز مزراع کشت نشایی چغندر قند در اراضی روستای خطایان بخش بشاریات غربی از توابع شهرستان ابیک برگزار شد .

روز مرزعه کشت نشایی چغندر قند در اراضی کشاورزی شهرستان آبیک برگزارشد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان قزوین، علی ساریخانی در حاشیه بازدید از مزرعه الگویی این منطقه که با حضور یوسف آبادی عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات چغندر قند کشور  و 25 نفر از بهره برداران و کارشناسان برگزار شد، افزود: توسعه کشت نشایی از اولویت های جهاد کشاورزی است و بر همین اساس کشت چغندرقند با این روش در سطح 2 هکتار به‌صورت الگویی انجام شده و همچنین در سطح 50هکتار در شهرستان بوئین زهرا کشت آن انجام خواهد شد.

وی به اهمیت اجرای طرح کشت نشایی چغندر قند اشاره کرد و گفت : یکنواختی سطح سبز محصول، افزایش تولید و صرفه جویی و کاهش مصرف نهاده های تولید و هزینه‌های عملیات وجین و تنک کردن مزرعه‌، کوتاه شدن مرحله کاشت تا برداشت و کنترل و کاهش عوامل خسارت‌زا مانند علف‌های هرز و آفات و بیماری‌ها از مهمترین مزایای کشت نشایی این محصول است.

ساریخانی همچنین ؛ کاهش طول دوره رشد، کاهش مصرف آب، کاهش مصرف سموم آفات نباتی و علف کش‌های شیمیایی و بیماری ها و کاهش هزینه های مرحله کاشت و برداشت را نیز از دیگر مزایای اجرای این طرح برشمرد .

وی یاد آور شد : در کشت نشایی چغندر قند در خزانه  تمام اقدامات انجام و با کاهش طول دوره رشد، این محصول دو ماه زودتر از روش کاشت مستقیم برداشت می شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید