Iranian Agriculture News Agency

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین :

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : عملیات برداشت گل محمدی از سطح 96 هکتار از مزارع کشاورزی این استان آغاز شده است .

آغاز برداشت گل محمدی ازسطح 96  هکتار از مزارع کشاورزی قزوین

به گزارش خبرنگار ایانا در استان قزوین علی اکبری با اعلام این خبر پیش بینی کرد : در سال جاری 71 تن گل محمدی از این مزارع برداشت شود .

وی اظهار کرد: از این میزان اراضی کشاورزی که به زیرکشت گل محمدی رفته  40 هکتار بصورت  نهال و  56 هکتار بصورت بارور است.

اکبری تصریح کرد : این میزان سطح زیر کشت در سال جاری نسبت به سال گذشته نزدیک به دو برابر شده و کشاورزان نیز رغبت بیشتری به افزایش سطح زیر کشت این محصول دارند.

وی ارقام کشت شده گل محمدی در مزارع کشاورزی را ؛ ارقام جدید و پایه های شناسنامه دار ، رقم یزد 94 و کاشان 93 ذکر کرد که از نظر گل دهی و  میزان طول گل ؛  گلبرگ بیشتری را تولید می کنند .

اکبری مناطق مستعد و مناسب کشت این محصول در استان را ؛ شهرستان های قزوین (کوهین و الموت ) ، بوئین زهرا ، آوج ، آبیک و البرز ذکر کرد .

وی به اهمیت مزایای کشت این محصول اشاره کرد و یاد آور شد : از گل محمدی در صنایع داروسازی ، عطر سازی ، رنگرزی ، مواد غذایی و بهداشتی ، شیرینی و عرقیات سنتی استفاده می شود.

به گفته  وی ؛ به منظور حمایت از کشت گیاهان دارویی و گل محمدی در قالب طرح احداث باغ در اراضی شیبدار سالانه بین 20 الی 30 هکتاربا توجه به اعتبارات موجود جهت کمک به احداث باغ  گل محمدی به شکل یارانه نهال به متقاضیان ارائه می شود .

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید