Iranian Agriculture News Agency

مدیر اداره امور عشایر استان قزوین:

مدیر اداره امور عشایر استان قزوین گفت: همزمان با گرم شدن هوا،کوچ جمعیت عشایری استان قزوین از قشلاق به نقاط ییلاقی آغاز شد.

کوچ عشایر استان قزوین به نقاط ییلاقی آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان قزوین بهزاد غیاثوند افزود : کوچ عشایر استان قزوین به نقاط ییلاقی تا اوایل خرداد ماه ادامه دارد.

وی اظهار گفت: از مهم ترین اقوام عشایری استان قزوین می توان به ایل شاهسوند و کله کوهی که در فصل کوچ بهاره از مناطقی از بویین زهرا به زرندیه در استان مرکزی کوچ می کنند و همچنین ایلات کلهر که از مناطق پایین دست طارم سفلی به ارتفاعات این منطقه کوچ می‌کنند، اشاره کرد.

وی با اشاره به کوچ ایلات لک و لر قزوین به عنوان دیگر جمعیت شاخص عشایری استان از طارم سفلی به کوهین،اظهار داشت: همچنین اقوام تات ساکن در شمال الموت نیز به در این فصل به جنوب گیلان کوچ می کنند و همچنین بخشی از جمعیت عشایری استان ساکن در آبیک نیز در بهار به نقاطی از طالقان و نظرآباد در استان البرز کوچ می کنند.

مدیر اداره امور عشایر استان قزوین با بیان اینکه پیش بینی شده که ۳۰۰ هزار راس دام در اختیار جمعیت عشایری استان قزوین باشد،اظهار داشت: با جمع بندی سرشماری جمعیت عشایری و تایید نتایج آن از سوی مرکز آمار ایران، میزان دقیق دام عشایر استان در سال جاری مشخص خواهد شد.

غیاثوند اظهار داشت: بخشی از کوچ و انتقال دام عشایر استان قزوین به نقاط ییلاقی به شکل سنتی و بخشی نیز به شکل مکانیزه و با خودرو انجام می شود.

۲ هزار و ۳۰۰ خانوار عشایری در استان قزوین زندگی می کنند که شغل اصلی آنها دامپروری (دام سبک) است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید