Iranian Agriculture News Agency

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین :

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : سالانه 4 میلیون و 400 اصله نهال استاندارد زیر نظر موسسه تحقیقات کشاورزی در نهالستان های این استان تولید می شود .

4 میلیون اصله نهال استاندارد در نهالستان های استان قزوین تولید می شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان قزوین علی اکبری با اعلام این خبر افزود : از این میزان نهال استاندارد تولید شده یک میلیون نهال بصورت لیبل دار ( برچسب دار ) می باشد .

وی اظهار داشت : این میزان نهال استاندارد  در 19 نهالستان مجوز دار تولید می شود .

اکبری تصریح کرد:  از 19 نهالستان مجوز دار در سطح استان 2 نهالستان به صورت شرکت های دانش بنیان و  دو شرکت تولیدکننده انواع کشت بافت فعالیت دارند که انواع پایه های کشت بافتی ( هسته دار و دانه دار ) تولید می کنند.

این مقام مسئول یاد آور شد: استان قزوین در تولید نهال مجوز دار در سطح کشور رتبه ششم را به خود اختصاص داده است .

اکبری اظهار داشت : به طور متوسط سالانه 4 هزار میلیون ریال یارانه نهال در توسعه باغات استان بخصوص زیتون ، گیاهان دارویی و باغات دیم و اراضی شیبدار شامل بادام ، انگور و فندق پرداخت می شود. 

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ، وجود پتانسیل بالقوه در احداث و گسترش انواع نهالستانهای مثمر و غیر مثمر ، وجود منابع آبی ، خاکی و شرایط اقلیمی مناسب و وجود ژرم پلاسم و تنوع ژنتیکی انواع درختان میوه هسته دار ، دانه دار و دانه خشک را از مهمترین فرصت های تولید نهال در استان ذکر کرد .

اکبری اظهار داشت : یکی از ارکان اساسی احداث باغ و تولید تجاری میوه ؛ استفاده از نهال پیوندی مرغوب ، سالم ، قوی و مطمئن از ارقام مختلف میوه جات اصلاح شده و پرمحصول برای هر منطقه می باشد .

اکبری اضافه کرد : احداث باغ با نهال های نامرغوب ، ضعیف و غیر مطمئن از نوع رقم ؛ هدر دادن سرمایه است زیرا پس از غرس نهال ها یا بسیاری از آنها خشک و یا این نهال ها به درختانی ضعیف تبدیل می شوند که از نظر رشد و میزان تولید محصول با درختان سالم از همان رقم قابل مقایسه نیست .

این مقام مسئول تاکید کرد : استان قزوین پتانسیل مستعدی از نظر منابع آبی و خاکی و همچنین حاصلخیزی دشت قزوین دارد که این امکان را برای گسترش سطح زیر کشت نهالستانها در فضای باز و بسته به صورت پایه های بذری ، رویشی و کشت بافتی و درنهایت گسترش باغات را فراهم می کند .

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید