Iranian Agriculture News Agency

سبزیجات و صیفی‌جات تازه در استان قزوین پایش شدند

سرپرست گروه توسعه پایدار و امور فناوری سازمان جهادکشاورزی استان قزوین از پایش مواد آلاینده در برخی سبزیجات و صیفی جات تازه در این استان خبر داد.

سبزیجات و صیفی‌جات تازه در استان قزوین پایش شدند

به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین، آزیتا اسدی روز دوشنبه در حاشیه سنجش حد مجاز آلاینده‌ها با اعلام این خبر افزود: میزان نیترات موجود در چند محصول سبزی و صیفی مثل تربچه، نخودفرنگی، باقالا، تره، پیازچه و نعنا در چند مزرعه با دستگاه قابل‌حمل اندازه‌گیری شد.

وی اضافه کرد: در مزرعه الگو با رعایت آیش و استفاده از کود دامی پوسیده به‌جای کودهای شیمیایی، میزان نیترات بسیار پایین‌تر از مزارع هم‌جوار بود که نشان از تأثیر مثبت گرفتن گواهی سلامت است.

اسدی بیان داشت: استفاده از کود و سموم بیش‌ازحد مجاز، سلامت انسان و محیط‌زیست را با خطرات جدی مواجه می‌سازد و بر اساس همین موضوع بازدیدها به‌صورت دوره‌ای ادامه خواهد داشت.

این مسئول بابیان اینکه هم‌اکنون ۴۳ محصول در استان قزوین دارای گواهی سلامت است، گفت: محصولاتی که گواهی سلامت دارند با نشان مخصوص علامت‌گذاری شده‌ و در دسترسی شهروندان قرار می‌گیرند.

اسدی خاطرنشان کرد: در هنگام پایش و سنجش مواد آلاینده در محصولات سبزی و صیفی مرکز بهداشت محیط شهید بلندیان نیز همکاری دارد.

سرپرست گروه توسعه پایدار و امور فناوری سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآور شد: هدف از این همکاری مشترک، ایجاد مراکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی دارای گواهی سلامت و حد مجاز آلاینده‌ها به‌منظور مصرف عموم آحاد جامعه است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید