Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: جهاد کشاورزی قزوین به دلیل خشکسالی و کم آبی موجود در کشور استفاده از الگوی کشت سازگار با کم آبی را در دستور کار قرار داده است

الگوی کشت سازگار با کم آبی در اولویت جهاد کشاورزی قزوین است

به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین؛ رضا افلاطونی روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی بهره وری آب با رویکردهای دانش بنیان و اشتغال آفرین که با حضور اساتید دانشگاهی در حوزه آب برگزار شده بود، افزود: حرکت به سمت کشاورزی حفاظتی، کشت دیم با کم خاک ورزی و بی خاک ورزی،استفاده از گیاهان کم آب بر، کشت نشایی‌ و توسعه سامانه‌های نوین آبیاری از مهم ترین مواردی است که باید در اولویت باشد.

وی اضافه کرد: متاسفانه کشت گلخانه‌ای در استان قزوین مغفول مانده و با وجود شهرک گلخانه‌ای نودهک و مجتمع‌های گلخانه‌ای سهم استان قزوین در این روش کشت بسیار ناچیز است.

افلاطونی بر الگوی کشت و سازگاری با کم آبی تاکید کرد و گفت: نباید اجازه داد که منابع آب زیرزمینی به دلیل کشت‌های نامطلوب و آب بر تحت تاثیرات منفی قرار گیرد.

این مسؤول با بیان اینکه حق استان قزوین در حوزه استفاده از آب‌های سطحی تضییع شده است، گفت: قزوین مبدا و مقصد رودخانه‌های مختلفی در کشور است که از هیچ کدام آن‌ها به نحو مطلوب و قانونی استفاده نمی‌کند، از سد طالقان گرفته تا رودخانه‌های شاهرود و خررود همگی حول قزوین قرار دارند و این استان کمترین بهره را از آن‌ها می‌برد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به تولید آب اشاره کرد و گفت: بر اساس زنجیره تولید، توزیع و مصرف آب در کشور، فعالیت‌های جهاد کشاورزی در زنجیره اول و آخر آن قرار دارد که باید با توسعه طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری و همچنین شیوه مصرف به این انرژی حیاتی تداوم بخشید.

وی یادآور شد: اعتبارات حوزه آب در سفر رییس جمهوری به استان ۱۰ برابر افزایش یافته است که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید