Iranian Agriculture News Agency

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از آغاز عملیات برداشت گیلاس از سطح ۳ هزار و ۵۵۰ هکتار از باغات بارور این استان خبر داد.

آغاز برداشت گیلاس از باغات استان قزوین

به گزارش خبرنگار ایانا در استان قزوین محمد پیله فروش پیش بینی کرد: حدود ۲۵ هزار تن گیلاس از این میزان سطح باغات برداشت شود.

وی اظهار داشت: استان قزوین با سطح زیرکشت ۳۷۵۰ هکتار باغات گیلاس شامل ۲۰۰ هکتار غیربارور و ۳۵۵۰ هکتار بارور جزو ۳ تا ۴ استان برتر تولید کننده گیلاس کشور با تولید متوسط سالانه ۳۵ الی ۴۰ هزار تن است.

پیله فروش تصریح کرد: در سال جاری عملکرد محصول گیلاس با توجه به تغییرات اقلیمی ( شامل نوسانات آب و دمایی و سرمازدگی) از متوسط ۱۲ تن سال های پیش به ۷ تن در هکتار کاهش یافته است.

وی ارقام کشت شده گیلاس در باغات استان را؛ ارقام زودرس و شصتک که برداشت آن به پایان رسیده و ارقام تکدانه مشهد، خوشه ای سیاه، زرد دانشکده و صورتی که عملیات برداشت آن از نیمه دوم خرداد ماه آغاز شده ذکر کرد.

پیله فروش اضافه کرد: عمده گیلاس تولیدی استان در منطقه الموت می باشد که می توان به الموت غربی شامل رجایی دشت، قسطین رود، کتکان، هریف و همچنین در مناطق سردسیرتر مانند درگ، سیمیار، تنوره و خشکچال اشاره کرد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: با توجه به کیفیت مناسب گیلاس های تولیدی در باغات این استان، اکثرا این محصول به استان های همجوار مانند تهران و گیلان صادر می شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید