Iranian Agriculture News Agency
بازپخش «جهان آرا» با حضور زنده یاد دری

بازپخش برنامه تلویزیونی «جهان آرا» با موضوع «نقش استعمار انگلیس در تاریخ معاصر ایران»، شنبه 27 مرداد روی آنتن شبکه افق می رود.

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی شبکه افق، دولت انگلیس طی دوره های مختلف تاریخی دخالت های بی شماری در دیگر کشورها داشته به طوری که برخی از آنها را به طور کامل استعمار کرده و تحت سلطه خود در آورده و در بعضی دیگر از کشورها هم نفوذی بی سابقه داشته است.

ایران هر چند هیچ وقت به طور رسمی مستعمره کشور دیگری نبوده، اما در بعضی دوران ها، کاملا تحت سلطه سردمداران غربی قرار گرفته و پادشاهان ایرانی، کمترین اختیاری از خود نداشتند.

در دوران قاجار این وضعیت تشدید شد و همین مسئله، اعتراض ایرانیان را در اقصی نقاط کشور سبب شد به طوری که شاهد قیام های متعددی در چهارگوشه ایران علیه انگلیسی ها بوده ایم.

یکی از این اعتراضات که به قیام بزرگی منجر شد، مربوط به جنوب کشورمان و به رهبری رئیسعلی دلواری بود، مردی که سردار تنگستان در دوران جنگ جهانی اول مشهور شد.

دلواری سرانجام پس از اقدامات فراوان علیه انگلیسی ها، در 12 شهریورماه سال 1294 طی شبیخونی با حضور نیروهای خودفروخته از پشت مورد هدف قرار گرفت و به شهادت رسید.

در سالروز شهادت این قهرمان ملی، برنامه تلویزیونی «جهان آرا» به موضوع «نقش استعمار انگلیس در تاریخ معاصر ایران» پرداخته بود؛ مهمانان برنامه دکتر موسی حقانی از پژوهشگران تاریخ کشورمان و ضیاء الدین دری کارگردان و سازنده سریال کیف انگلیسی بودند.

اینک و در آستانه سالروز کودتای 28 مرداد و با توجه به درگذشت سید ضیاءالدین طباطبایی، تکرار این برنامه از ساعت 22 روی آنتن شبکه افق می رود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید