Iranian Agriculture News Agency
دست پر رادیو در فصل تابستان

شبکه های مختلف رادیویی با 187 عنوان و 4750 دقیقه برنامه در فصل تابستان به تهیه و تولید برنامه هایی در راستای پرکردن اوقات فراغت مناسب مخاطبان خود می پردازد که از بین آنها نمایش های رادیویی با معرفی آثار گردشگری در ایران و «موج جوونی» با اجرای حسن اسماعیل پور در راستای تحقق شعار سال قابل توجه است.

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی معاونت صدا،  14 شبکه رادیویی ،برنامه هایی را برای  ایام تابستان تهیه و تولید کرده که جزئیات آنها به شرح زیر است:

 رادیو ایران  با 19 عنوان  برنامه

گروه ورزش و تفریحات قرار است مسابقه ای  در برنامه «صبح جمعه با شما»اجرا کند که خود مخاطبان آن را رقم می زنند. همچنین این برنامه که هر هفته صبح های جمعه پخش می شود علاقمندانی دارد که گاهی موفق به شنیدن آن نمی شوند  به همین خاطر  به صورت گزیده و گلچین عصرهای جمعه یک ساعت  و در طول هفته منتخبی 10 دقیقه ای از صبح جمعه  برای این علاقمندان پخش می شود.

تولید مجله طنز رادیویی که در آن فضای یک تحریریه شبیه سازی شده است، در  عصرهای پنجشنبه  متناسب با نیاز مخاطب و  با نگاهی انتقادی به موضوعات اجتماعی از دیگر برنامه های این گروه است.

«باشگاه ستاره ها» با رویکردی تعاملی با چهره های حوزه های مختلف گفتگو می کند.«پارک ساعی» نیز برنامه ای است که برترین های  مسابقه «یک، دو، صدا» در آن حضور  دارند و در برنامه تابستانی  قرار است برندگان بخش  «برپاخند» در این مسابقه برنامه هایی برای   «پارک ساعی» داشته باشند.ضمن اینکه برنامه طنز کوتاه«جارچی »  نیز هر روز صبح  از رادیو ایران پخش خواهد شد.

گروه فرهنگ و اندیشه در برنامه «تالار آیینه» که روزهای یکشنبه و سه شنبه پخش می شود،کتابهایی پیرامون مدیریت اوقات فراغت  ،همچنین رمان ها و داستان های برگزیده معرفی می کند.همچنین «فرهنگ مردم» به معرفی بازی های محلی می پردازد و در «کافه هنر» در باره ی کلاس های فرهنگی ،برنامه های فرهنگسراها در تابستان ،کتابخوانی و مکان های گردشگری صحبت می شود.برنامه روزانه «نیشدارو» با  موضوع چگونگی گذراندن اوقات فراغت شوخی می کند و به ترویج فرهنگ صحیح این اوقات می پردازد و در «حوض نقره» فیلم های فاخر ایرانی معرفی می شود.ضمن اینکه در برنامه های «راه شب » موضوعات کتابخوانی ،گردشگری داخلی ،معرفی اماکن فرهنگی ،موزه ها جهت بازدید و کنکاش مخاطبین و اوقات فراغت  مطرح می شود.

گروه جامعه در برنامه «ردپای حادثه» پرونده ای در خصوص اوقات فراغت تشکیل داده است  .ضمن اینکه در «ایران را بشنویم» با مسئولان حوزه اوقات فراغت گفتگو خواهد شد.

برنامه «میزبان» که توسط گروه دانش و اقتصاد تهیه  می شود،با حضور کارشناسان  میزگردی درباره مدارس فوتبال برگزار می کند. دو برنامه  «نمودار»  و «خاص باشید» به موضوع کارآفرینی و کارگاههای آموزشی تفریحی می پردازد  و موضوعات کلاس های ایده پردازی ،طرح مهارت آموزی در برنامه روزانه «رهاورد» مطرح می شود.«سیاره آبی» برنامه تخصصی محیط زیست به طبیعت گردی مسئولانه و«راهی به آبادی» به معرفی جاذبه های گردشگری روستایی  به دانش آموزان می پردازد.ضمن اینکه برنامه ایرانشهر از برنامه های فاخر و ارزشمند عصرگاهی رادیو ایران است که با نقش آفرینی «کمال همنشین»  هر روز عصر به مدت دو ساعت ارتباطی صمیمی با مخاطبین بر قرار می کند .ایرانشهر مطابق برنامه ریزی های انجام شده برنامه ای تعاملی است و هر روز به یکی از نقاط کشور سفر می کند و با هنرمندی تیپ های شناخته شده خود صدای رادیو ایران را به گوشه و کنار کشور می رساند.

رادیو فرهنگ  با 28 برنامه

گروه ادب و هنر این شبکه رادیویی برای دانش آموزان مقطع دبیرستان مسابقه ی  فرهنگی و علمی «موج 106» را برگزار می کند ،آموزش داستان نویسی در  «پاتوق داستان » ،شرحی مختصر، کلی و عام از شاعر و

شعر نو آن(نیمایی) و پخش آن آهنگ و موسیقی در «نغمه های نیمایی » ،خوانش داستان های شیرین و طنز و معرفی مختصر نویسنده در «کاغذ کاهی » ،مروری بر ادبیات و شعر ایران در «هوای تازه» و گفتگو با پیشکسوتان رادیو در راستای تجلیل از آنها در «دیدار در رادیو» از دیگر برنامه های این گروه است.ضمن اینکه «چهار باغ» برنامه ای با مضمون شعر و موسیقی با محوریت شعرخوانی شنوندگان و پخش ترانه های مناسب از گروه پخش و نظارت تا بیستم شهریور پخش می شود.

گروه فرهنگ و جامعه با برنامه های «صبح به وقت فرهنگ» ،«هفت کوچه» ،«ردپا» و «ترانه باران» به معرفی فرهنگ مناطق مختلف ایران و معرفی بازی های محلی و سفر و گردشگری می پردازد.

گروه تاریخ و اندیشه با برنامه های «شنیدنی های تاریخ انقلاب» ،«با فرهنگ سفر کنیم » ،«فکرانه»برنامه آموزشی فلسفه برای کودکان ،«کافه نیم روز» ،«پنجاه و هفت ،نود و هفت» ،«سیاه و سفید» سعی می کند اوقات خوبی را برای شنوندگان فراهم کند.

گروه کتاب برای آشنایی کودکان و تشویق آنها به کتاب و کتابخوانی و ترویج سفر برنامه های «رادیو کتاب» ،«کتابک» و سفر نامه خوانی را پخش می کند.

«ساعت موسیقی » ،«نغمه های ایرانی » ،«گام های گمشده» «لبخند زندگی » ،«نمایش های ایرانی و خارجی فرهنگی ،«ایل بانگ» و «گفتارش» از برنامه های تولید و تامین این شبکه رادیویی است.

رادیو تهران با 9 عنوان برنامه

گروه تهران و رویدادها  با برنامه «تهران من» در جهت افزایش حس تعلق و خودباوری مردم تهران نسبت به تهران  فعالیت می کند.

«گفتاورد»با آسیب شناسی اوقات فراغت و «خانه ما» در جهت برنامه ریزی خانواده برای غنی سازی این اوقات توسط والدین برای سفرهای دسته جمعی با تاکید بر ایران گردی از گروه اخلاق و زندگی شهروندی است که شنیده می شود.

«پارک شهر» مجله رادیویی با رویکرد اطلاع رسانی در راستای ایجاد فضای امید بخش در استان تهران ، «نقطه سر شب» اطلاع رسانی از رویدادهای هنری مانند سینما ،تئاتر  و موسیقی به منظور غنی سازی اوقات فراغت ،«تهرانک» برنامه ای ترکیبی نمایشی با موضوع حقوق شهروندی ؛«صفر بیست و یک» اجرای مسابقه رادیویی با سوالاتی طنز و لطیفه خوانی و «رادیو ها روشن» همه چیز درباره زندگی شهری ،قطعات کوتاه نمایشی طنز  در باره مزاحمتهای شهری برای داشتن یک زندگی  آرام از دیگر برنامه های این شبکه رادیویی است.

رادیو قرآن با 7 عنوان برنامه

«قرآن کتاب زندگی » کارگاه آموزشی حفظ قرآن  ویژه طرح  ملی حفظ قرآن کشوری بشارت 1452  با محوریت حفظ جزء سی از سوره زلزال تا ناس است که هر روز به جزء پنج شنبه و جمعه ها تا سی و یکم مرداد ماه پخش می شود.

برنامه قرآن کتاب زندگی برنامه میدانی از بقاع متبرکه استان تهران با محوریت طرح تابستانی رادیو قرآن است همچنین بررسی روایی ترجمه و تفسیر جزء 30 قرآن کریم در «کارگاه ترجمه» ، حفظ جزء 30 ویژه کودک و نوجوان در «هدیه های آسمانی » از دیگر برنامه های این شبکه رادیویی است.

برنامه اکسیر در قالب جنگ و آیتم های جذاب مسابقه با محوریت پخش تلاوت از قاریان صاحب سبک و تأثیرگذار به مباحثی چون آموزش تحلیل و بررسی تکنیک ها و فنون تلاوت ، میزان بدیع بودن شیوه تلاوت نسبت به سایر سبک ها به ارتقاء سطح علمی تلاوت مخاطبان می پردازد.و برنامه مهر تابان در قالب جنگ صبحگاهی با محوریت سوره های ناس، فلق، اخلاص، مسد و .... منعطف با طرح تابستانی رادیو قرآن به پخش فرازهای تلاوت و فواصل قرآنی می پردازد.

رادیو جوان با 22 عنوان برنامه

گروه جامعه با برنامه صبحگاهی «جوان ایرانی سلام»،«کیلومتر 88» بررسی راهبرد رهبری در تمدن سازی با رویکرد فرهنگی اقتصادی و علمی و فناوری ،«فصل اول» بیان مسائل و مشکلات اجتماعی ،«دایره» با موضوع ازدواج جوانان سعی می کند اوقات فراغت مخاطبان خود را به نحو احسن  پر کند.

«جوان گشت» با هدف گردشگری و توریسم ،«کاوشگر» بیان مباحث روز علمی ، دو برنامه «کیفیت برتر»  و «نبض» معرفی کالای با کیفیت ایرانی ، «فوق برنامه»ارائه  بهترین راههای درس خواندن،«رادیو همراه» با موضوع بازار موبایل ،«رادیو چی» توجه به موضوعات جزئی ولی مهم که از نظر دور مانده «دنگ و دونگ» برنامه ای طنز نمایشی و «موج جوونی»در باره ی تحقق شعار سال ازگروه دانش پخش می شود.

گروه تفریحات با برنامه های طنز اجتماعی – نمایشی «جمعه من» ،«دو کلام حرف یواش» به بررسی مشکلات و مسائل جوانان با زبان طنز می پردازد.همچنین «توپ» طنز ورزشی و «اما ورزش» ، «جام جوانی»،«راهکار» و «چهار چهار دو»  در راستای بررسی خبرها و  تحلیل رویدادهای ورزشی است.

دو برنامه «عصر من» و «شمارش معکوس» از گروه اندیشه به فرهنگ و هنر و تربیت فرزندان می پردازد.

رادیو ورزش با 11 عنوان برنامه 

این شبکه رادیویی با رویکرد تهیه و تولید  برنامه هایی با محتوای طنز ورزشی، مسابقه، اطلاع رسانی و اخبار، برنامه های کوتاه و جذاب ورزشی و همچنین پر کردن اوقات فراغت هموطنان به استقبال تابستان رفته است.

4 برنامه جدید ورزشی با عناوین "مهربانو" معرفی چهره های موفق ورزش بانوان ، "ورخند"بیان حاشیه های جذاب ورزشی  به صورت طنز ، "شبی دیگر" اطلاع رسانی رویدادهای ورزشی و دورهمی رشته های مختلف ورزشی، پس از پایان مسابقات جام جهانی با ایجاد فضایی مفرح و گفت و گوهای خودمانی بصورت دوسویه با مردم و "جام بیست ویکم" تحلیل و کارشناسی جام جهانی (دستاوردهای اقتصادی، ورزشی و سیاسی  و...) از منظر جامعه شناسی ورزش و نقش فوتبال در ایجاد شادی و نشاط اجتماعی ، در ایام تعطیلات تابستانی از آنتن رادیو ورزش پخش می شود.

«صبح و ورزش» برنامه 100 دقیقه ای با محوریت اطلاع رسانی ، اخبار  و بازتاب رویدادهای ورزشی به همراه تحلیل و کارشناسی مو شکافانه ،"همیشه با ورزش"تحلیل وضع موجود و نقش سازمانها و نهادهای مختلف در پرکردن اوقات فراغت و ارائه راه کار،«گلچین» ویژه برنامه 110 دقیقه ای تفریحی – سرگرمی با آیتمهای متناسب با فصل تابستان «نیمکت »برنامه 80 دقیقه ای با رویکرد تفریحی سرگرمی در قالب طنز و نمایش، «مجله ورزشهای آبی »برنامه ای 50 دقیقه ای برای گسترش ورزش قهرمانی و حرفه ای « ورزش و نوجوانان »برنامه 30 دقیقه ای با رویکرد ترویج ورزش در گروه سنی نوجوان و اطلاع رسانی به خانواده ها برای غنی سازی اوقات فراغت در تابستان از دیگر برنامه های شاخص این شبکه رادیویی  است ضمن اینکه  جمعه ها ساعت 12:05 با محوریت نشست صمیمانه با کوهنوردانی که به قلل مرتفع ایران و جهان صعود داشته اند، داستان یک صعود شنیده می شود که برای دوست داران طبیعت و علاقمندان به ورزش کوهنوردی، قطعا جذاب خواهد بود.

رادیو سلامت با 14 عنوان برنامه

این شبکه رادیویی ماجراهای  شنیدنی مادر بزرگ و نوه را  عصرهای پنج شنبه در مجله «عصرتون سلامت» و ماجراهای من و همسایه ام با محوریت اخلاق شهروندی  جمعه ها در «کوچه سلامت پلاک 102» و خانواده آقای نشاط در «بفرمایید سیب» ر ا جمعه ها پخش می کند.

«پشت پلک صبح» مجله شبانگاهی با طراحی آیتمهایی همچون  ایستگاه ترانه با هدف معرفی موسیقی های متناسب با فصل تابستان، چکاوک(سفرنامه)  با هدف اینکه سفر را بهانه ای برای دوستی با طبیعت و طبیعت گردی بدانیم، یاد کتاب مدرسه با هدف سرگرمی و ایجاد نشاط در جمع خانواده با نگاه نوستالژیک به دوران درس و مدرسه و حسی که تابستان و فراغت از تحصیل به ما میداد، شبگرد کوچه های آبادی(دلنوشته هایی برای تلاشگران عرصه کشاورزی در تابستان)/،ساحل و دریا(با هدف بیان نکات آموزشی و ایمنی برای پیشگیری از حوادث مانند غرق شدگی)  که هر شب پخش می شود.

«صبح و زندگی» مجله صبحگاهی  است که در آن آیتم های تابستانی  همچون صبحانه محلی استان های مختلف، یک دو سه ورزش درجهت  ترویج فعالیت های ورزشی روزانه دیده شده است.

در برنامه های «غذا سلامت زندگی »و «دارچین» نکات لازم برای تغذیه درست در سفرهای  تابستانی آموزش داده می‌شود. همچنین از پارک های شهر تهران جهت ترویج ورزش های گروهی و خانوادگی برنامه «ورزش همگانی » پخش می شود.

«افق روشن» ،«مجله پزشکی» ،«مسابقه اف ام 102»،«تپش مهر» به ارائه موضوعات متناسب فصل تابستان همچون گردشگری ،مشکلات شایع در سفر ،افزایش آگاهی در مورد سبک زندگی سالم و اطلاع رسانی در خصوص فعالیت های بسیجی حوزه سلامت در قالب گروههای  جهادی در تابستان می پردازد.

همچنین چون اکثر سفرهای خانوادگی در ایام تابستان صورت می پذیرد دو برنامه «30-60»و «زنگ سفر» به ارائه راهکارهای مناسب در خصوص سفری ایمن و بهداشت سفر می پردازد.

رادیو گفت و گو با 7 عنوان برنامه

این شبکه رادیویی با موضوع  آسیب شناسی اوقات فراغت گفت و گوهایی اجتماعی را تدارک دیده است همچنین گروه تاریخ و فرهنگ با برنامه «ارغنون» به آسیب شناسی حوزه موسیقی کشور ،«آهوانه» با دعوت از نوازندگان و خواننده های این حرفه به بررسی موسیقی اقوام مختلف ایرانی می پردازد. و در «چکاوک» موسیقی های فاخر و شعر خوانی پخش می شود .ضمن اینکه در  «رواق تماشا» آثار تاریخی و مراکز گردشگری معرفی می شود.

«مسابقه توقف ممنوع» مسابقه دانشجویی با آیتم ها و بخش های متنوع است که از گروه سیاسی و اجتماعی این شبکه رادیویی پخش می شود.

در جهت افزایش سواد رسانه ای خانواده ها با تمرکز بر حضور در فضای مجازی بویژه در فصل تابستان و در اوقات فراغت برنامه تعاملی «هشتگ گفت و گو» تهیه  شده است.

رادیو معارف  با 7عنوان برنامه

یکی از برنامه هایی که به مناسبت آغار تابستان و ایام اوقات فراغت نوجوانان و جوانان از امواج فضیلت و فطرت به روی آنتن می رود ؛برنامه" جام جوانی" است .این برنامه  هر روز با معرفی یک شهید ورزشکار به تبیین دلاورمردیهای این غیورمردان مبارز می پردازد

حجت الاسلام رسول پور در این برنامه روایتگر زندگی شهدای قهرمانی می شود که علاوه بر اینکه با خون پاکشان درخت اسلام را تنومند کرده اند از ورزشکاران و قهرمانان این دیار هم محسوب می شدند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی پور متقی که به عنوان داور لیگ فوتبال فعالیت می کند  به عنوان کارشناس مباحثی را مطرح می کند.

ره‌توشه این رادیو  برای مسافران سرزمین وحی   برنامه  گفتگویی "مسافر قبله"  است که همزمان با آغاز موسوم حج ابراهیمی اهمیت و اسرار حج را بازگو می کند.

بررسی برکات و مسائل اقتصادی حج،بررسی ظرفیت‌های کلان و بین‌المللی حج، بررسی اهمیت، اسرار و معارف حج، بررسی جایگاه حج در آیات و روایات از جمله موضوعاتی است که با کارشناسی حجج اسلام رضایی، قاضی عسگر، نصری، نجفی روحانی و به آن پرداخته می شود.

سواد رسانه ای با تاکید بر آسیب های افراط و تفریط در فضای مجازی در  «سایه روشن» ،مسابقه نماز و نماز خوانی با محوریت روش دعوت فرزندان به نماز در «معراج» ،بیان مهارتهای حل مساله و چالش در «کلیدهای خوشبختی» ،فرصت ها و تهدیدهای اوقات فراغت فرزندان در «خانه مهر» ،ترویج گردشگری و ایران گردی در «مهربان باشیم» از دیگر برنامه های این شبکه رادیویی در ایام تابستان  است.

رادیو صبا با 5 عنوان برنامه

این شبکه رادیویی با برنامه «عصر صبا» به مشاغل ، تفریحات و گردشگری ،«زنگ صبا» معرفی بازی های محلی ،« صبای ورزشی» ورزش و تفریحات ،مسابقه «همپای صبا» و «زیر چتر ترانه» به موسیقی و ترانه می پردازد.

رادیو نمایش و 36 عنوان  برنامه و نمایش رادیویی

این شبکه رادیویی با بازی هنرمندان توانمند خود دو برنامه ترکیبی نمایشی  «گیومه» با موضوعات اجتماعی  ، و  «صبح چهار فصل» که موضوعات اجتماعی را به صورت طنز بیان می کند  را پخش می کند.

نمایش های «رستوران صداقت » ،«آبلیمو »،«زنگ های بی چرخ» ،«بحران بیسکوئیت در منزل ما» ،«میامی» ،«سیلک» ،«نقش جهان« ،«سلطانیه» ،«قلعه رود خان» ،«توت فرنگی» ،«بازار تبریز»،«سازه آبی شوشتر» ،«میر چخماق» ،«من و اردشیر خان گراز دست» ،«فوتبال قجری»،«شهر سوخته» ،«ارک بم»،«چغازنبیل»،«ده دشت» ،«شیخ صفی» ،«گنبد کاووس« ،«تپه زاغه» ،«تپه هگمتانه» ،«قلعه میبد» ،«کلات نادری« ،«تخت سلیمان» ،«رسکت»،«میل میلون» ،«سعد السلطانیه» ،«قره کلیسا» ،«فلک الافلاک» ،«مردی به دنبال حقیقت» ،«صحت یا ناخوشی سنجر خان» ،«داماد سعادتمند» به معرفی آثار تاریخی و گردشگری می پردازد.

رادیوهای «تلاوت» ،«آوا» و «پیام» نیز در بخش هایی به موضوع تابستان و اوقات فراغت می پردازند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید