Iranian Agriculture News Agency
قهرمان پروری شخصیت های کودک و نوجوان در سینمای ما فراموش شده

یک تهیه کننده سریال ها و برنامه های تلویزیونی کودک و نوجوان معتقد است بزرگترین خطر برای یک جامعه فراموش کردن قشر کودک و نوجوان و عدم برنامه ریزی درست برای آنان است.

مهران رسام در گفت وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر ایانا با اشاره به نیازهای این گروه سنی در حوزه سینما بیان کرد: اساسا سینما بیش از هر گروهی متعلق به مخاطبان جوان و نوجوان است. اکثر فیلم های روز دنیا با نگاهی به نوجوان ها ساخته می شوند اما در ایران، این توجه مقطعی بوده است. همچنین وقتی درباره فیلم های کودک صحبت می شود کارهای عروسکی به ذهن می رسد، اما در فیلم ها و سریال های قدیمی کودک و نوجوان نظیر «دنیای شیرین دریا» یک کودک یا نوجوانی قهرمان قصه بود.

وی با بیان این که قهرمان پروری شخصیت های کودک و نوجوان در این سینما فراموش شده است، ادامه داد: متأسفانه ما در فیلم های ایرانی کمتر از قهرمانان کودک و نوجوان استفاده می کنیم. از طرفی فیلم های کودک در سینماهای معدودی نمایش داده می شوند و اهمیتی برای این گروه سنی قائل نیستند اما در دهه های گذشته فیلم های خوب و پر فروشی اکران می شد و مورد استقبال قرار می گرفت. همچنین تعامل خوبی با وزارت آموزش و پرورش وجود داشت و دانش آموزان به سینما می رفتند.

رسام با اشاره به دلایل موفقیت سریال «دنیای شیرین دریا» عنوان کرد: در آن دوره احساس می کردیم بین جوانان شهری و روستایی فاصله افتاده است. در گذشته افراد شهرنشین نسبت به روستاییان نگاه متفاوتی داشتند. به همین دلیل «دنیای شیرین دریا» را ساختیم و تاثیر آن را بر افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان روستایی دیدیم. هنوز بسیاری از من می پرسند چرا دوباره از این نوع کارها نمی سازی؟! اما واقعیت این است که در حال حاضر نگاه درستی نسبت به کودک و نوجوان وجود ندارد.

وی با اشاره به راهکارهایی برای تقویت سینمای کودک و نوجوان خاطر نشان کرد: به نظرم باید نیازسنجی صورت بگیرد، زیرا نیاز کودکان و نوجوانان امروز متفاوت از گذشته است. اگرچه یکی از متولیان اصلی این سینما همواره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده است، اما در حال حاضر حوزه هنری با توجه به دارا بودن سالن های سینما و میزان بودجه می توانند از سینمای کودک و نوجوان حمایت کنند.

وی در پاسخ به این که باید از کدام گروه فیلم های «درباره کودک» و «برای کودک» بیشتر حمایت کرد، گفت: به نظرم هیچ یک از این دو نوع نگاه به طور شایسته در سینما تحقق پیدا نکرده است و بزرگترین خطر برای یک جامعه فراموش کردن قشر کودک و نوجوان و عدم برنامه ریزی درست برای آنان است که متاسفانه ما در معرض این خطر قرار داریم.

یادآور می شود؛سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به دبیری علیرضا رضاداد 8 الی 14 شهریور 97 در شهر اصفهان برگزار می شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید