Iranian Agriculture News Agency

رضا داوری اردکانی فیلسوف و متفکر ایرانی:

باحضور رضا داوری اردکانی فیلسوف و متفکر ایرانی آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان دومین دوره کتاب سال یزد جایزه ویژه شهید صدوقی در تالار فرهنگ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد برگزار شد

 خیلی کم کتاب می ‌خوانیم
 
کتاب سال یزد چون نشان وبرندی فرهنگی برچهره یزد بدرخشد
به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی وزارت ارشاد،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه با توجه به اهمیت موضوع کتاب و کتاب‌ خوانی رویداد کتاب سال یزد که پیش ‌تر قرار بود به‌ صورت دوسالانه برگزار شود، هرساله برگزارخواهد شد،اظهارامیدواری کرد: کتاب سال یزد چون نشان وبرندی فرهنگی برچهره یزد بدرخشد.
مجید جوادیان زاده افزود: در دومین رویداد کتاب سال یزد شاهد رشد قابل ‌توجه آثار ارسالی به این رویداد هستیم که در این دوره از رویداد خوشبختانه ۴۳۰ اثر به دبیرخانه ارسال‌شده است که با توجه به ارسال ۸۰ اثر در نخستین دوره این رویداد، رشد قابل‌ملاحظه‌ای را شاهد هستیم.
وی اظهار داشت: امیدواریم که این رویداد به شورونشاط و تشویق نویسندگان برای تولید کتاب با موضوع یزد دامن بزند که در این زمینه رسانه‌های می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند.
جوادیان زاده ادامه داد: خانه فرهنگ شهید صدوقی در برگزاری این رویداد واقعاً همکاری قابل قبولی به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد داشته است که امیدواریم این همکاری در آینده نیز تداوم داشته باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد افزود: داوران کتاب سال جمهوری اسلامی ایران آثار ارسالی به رویداد کتاب ساله از را مورد ارزیابی و داوری قرار می‌دهند که این نشان از سطح بالای این رویداد بزرگ فرهنگی در استان یزد است.
 
بهره ‌گیری از داوران کتاب سال جمهوری اسلامی ایران
دبیر علمی دومین دوره کتاب سال یزد هدف از برگزاری این رویداد را شناسایی معرفی و تجلیل از پژوهشگران و محققان دانست و اظهار داشت: بدون شک تشویق و تجلیل از فعالین حوزه کتاب تأثیر بالایی در فعالیت‌های این حوزه دارد و موجب دلگرمی فعالین این عرصه می‌شود.
حجه الاسلام والمسلمین شهاب الدین وحیدی افزود: ۱۲ گروه موضوعی برای آثار ارسالی مشخص‌شده است و سعی کردیم همه آثار ارسالی مورد ارزیابی قرار گیرد، این گروه دوازده‌ گانه عبارتند از دین، ادبیات، فلسفه و روانشناسی، علوم اجتماعی، تاریخ و جغرافیا، هنر و معماری، زبان و زبان‌شناسی، کودک و نوجوان، علوم خاص، علوم کاربردی، کلیات و یزد شناسی.
وی ادامه داد: در خصوص شاخص‌های انتخاب آثار منتخب نیز مواردی همچون؛ رعایت استانداردها در ساخت و نگارش کتاب، تازگی و نوآوری، استحکام منابع، بهره‌گیری از قدرت تحلیل و استنتاج، بهره‌گیری از محتوای علمی ارزشمند، زیبایی زبان، رعایت استانداردهای تألیف، طرح روی جلد و غیره در نظر گرفته‌ شده است.
وی تأکید کرد: از ۴۳۰ آثار ارسال ‌شده در هر گروه سه کتاب انتخاب و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال‌شده است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آثار را به خانه کتاب ایران برای ارزیابی ارسال کرده است.
دبیر علمی دومین دوره کتاب سال یزد گفت:با توجه به بهره ‌گیری از داوران کتاب سال جمهوری اسلامی ایران هیچ شک و شبهه ‌ای در انتخاب آثار برتر وجود ندارد.
 
همه چرخه های نشر دیده شوند
نیکنام حسینی پورمدیرعامل موسسه خانه کتاب ایران دیگر سخنران این مراسم بود.وی اظهار امیدواری کرد که در دوره بعدی کتاب سال یزد همه چرخه های نشر دیده شوند.
وی برگزاری دویمن دوره کتاب سال یزد را رویدادی مبارک دانست و افزود:رویکرد جدید خانه کتاب ایران تمرکز زدایی و نگاه حمایتی به استانها است که در این راستا از برگزاری کتاب سال استان یزد حمایت می کنیم.
مدیرعامل موسسه خانه کتاب ایران از خریداری ٢٠٠جلد کتاب برگزیدگان دویمن دوره کتاب سال یزد خبر داد و گفت:در راستای حمایت از هریک از برگزیدگان دویمن دوره کتاب سال یزد ٢٠٠جلد خریداری می شود.
وی در عین حال افزود:اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز ١٥٠جلد کتاب شایستگان تقدیردومین دوره کتاب سال یزد را خریداری می کند.
حسینی پوردر بخش دیگری از سخنانش به حمایت از کالاهای ایرانی- فرهنگی اشاره کرد و افزود:با توجه به شعار سال امسال نیزکارهای تالیفی بیشتر از کارهای ترجمه مورد حمایت قرار می گیرند.
وی با اشاره به ثبت ١٨هزار اهل قلم در بانک اطلاعات خانه کتاب ایران،گفت:خدمات رفاهی مناسبی را برای اهل قلم تدارک دیده شده است.
مدیرعامل موسسه خانه کتاب ایران اظهار امیدواری کرد که تعداد ثبت نامی های اهل قلم استان یزد دربانک اطلاعات خانه کتاب ایران افزایش پیدا کند.
به گفته وی از ١٨ هزار عضو ثبت نامی اهل قلم در خنه کتاب ایران فقط ١٠٠نفر از استان یزد حضوردارند.
 
حمایت ویژه خانه فرهنگ صدوقی از برگزاری کتاب سال یزد

حجه الاسلام والمسلمین محمد صدوقی یادگار سومین شهید محراب با اشاره به حمایت خانه فرهنگ صدوقی از برگزاری کتاب سال یزد،گفت:با درگذشت پدر بزرگوارم(آشیخ محمد علی صدوقی)جدا از مراسم های سنتی که برای سالیاد آن بزرگواربرگزار می شد و همچنین بمناسبت ایام شهادت آیت الله صدوقی در تیرماه سعی کردیم یک اتفاق فرهنگی را رقم بزنیم.

وی با تقدیر از همکاری موثر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در برگزاری رویداد دومین دوره کتاب سال یزد،اظهار امیدواری کرد که دوره های بعدی این رویداد مهم فرهنگی با شکوه تر و روبه رشدتر از دوره های آن برگزار شود.
وی همچنین با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی در جامعه گفت:به سمت جامعه پویا رفتن،پرسشگری را طلب می کند که جامعه پرسشگر با دنبال کتاب رفتن محقق می شود.
یادگارسومین شهید محراب با بیان اینکه جامعه دانامحور با محوریت کتاب انس دارد،تصریح کرد:متاسفانه جامعه ما یک جامعه بی پرسش است.
حجه الاسلام والمسلمین صدوقی تاکید کرد که تا دغدغه و سوال برایمان پیش نیاید سراغ کتاب نمی رویم و برای همین جامعه بی پرسش یک جامعه کتابخوان نمی شود.
 
خیلی کم کتاب می ‌خوانیم
اما درپایان رضا داوری اردکانی فیلسوف و متفکر ایرانی دیگر سخنران اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان دومین دوره کتاب سال یزد جایزه ویژه شهید صدوقی بود.
وی در ابتدا سخنانش با اشاره به اینکه برای کتابخوانی باید وقت و هزینه گذاشته شود،تصریح کرد:جامعه پرسشگر نیازمند تامل و کتابخوانی است.
به گفته این اندیشمند کتاب خواندنی خوب و مفید است که فرد نیازمند طلب و دانستن داشته باشد.
وی با بیان اینکه  ما خیلی کم کتاب می ‌خوانیم ادامه داد:به نظر می‌رسد ما سوالی از خود نمی‌پرسیم و احتیاجی نداریم به کتاب مراجعه کنیم.
داوری اردکانی با تا کید بر اینکه اکنون وارد زمانی شده‌ ایم که ناگزیر باید به علوم اجتماعی روی بیاوریم، افزود: امروز به علوم انسانی و اجتماعی نیاز داریم، چرا که تعامل با جامعه و نزدیک شدن به جامعه مدنی، اقتضای علوم اجتماعی است.
وی گفت:علوم اجتماعی هم علوم انتقادی است و در اصل تجدد نقد است، نقد مطابقت دادن و تطبیق امور با یک میزان و از قدیم به این‌گونه بوده است.
این چهره ماندگار فلسفه ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته، مشکل ترین رشته ها، رشته های علوم انسانی و آسان ترین رشته ها، رشته های مهندسی است. اما ما با ابتدای تجدد، آشنایی کمی با علوم انسانی پیدا کردیم و در آن بیشتر کار نظری می کنیم.
این استاد فلسفه در پایان با بیان اینکه علم امروز علم نظری صرف نیست، تأکید کرد: علوم همواره به تحول و تغییر نیاز دارند و در تحول جامعه مؤثر هستند.
 
معرفی برگزیدگان دومین دوره کتاب سال یزد
برگزیدگان:
١.محمد علی جعفری (کتاب خانه مغایرت)دربخش داستان
٢.عالیه محرابی(کتاب به امضای گل سرخ)دربخش شعر
٣.محسن عباسی هرفته(کتاب شرحی برحفاظت معماری در ایران)دربخش معماری
٤.حسین مسرت(کتاب یزد یادگار تاریخ)دربخش تاریخ
شایستگان تقدیر:
١.علی محمد میرجلیلی(کتاب مبانی وروش فهم و نقد حدیث ازدیدگاه شیخ حرعاملی) در بخش دین
٢.سید منصور امامی میبدی(کتاب سیر تحول نساجی)دربخش تاریخ
٣.عبدالمجید سودمندی(کتاب حقوق بین الملل اسلامی)دربخش حقوق
٤.محمد حسین ایران نژاد(کتاب اثر طبیعی ملی سرو ابرکوه)دربخش جغرافیا
ناشر برگزیده:
دکتر بابک صابری انتشارات کودکان

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید