Iranian Agriculture News Agency

یک نویسنده و تصویرگر کودک در گفت وگو با ایانا:

متاسفانه در کشور ما همه هنرها راه خود را می روند

دارنده مدال طلای ۲۰۱۷ بهترین تصویرگر سالانه ادبیات کلاسیک آمریکا برای کتاب «دختر طبل زن» معتقد است: در کشور ما جداسازی حرفه‌های هنری جدی است و به طور مثال تصویرگران و سازندگان فیلم‌ها بسیار کم ممکن است از قابلیت‌های یکدیگر باخبر شوند و بدانند که در کارهای مشترک بینا رشته‌ای اتفاقات خلاقانه‌تری رخ می‌دهد.

سینمای کودک و نوجوان در رکود به سر می‌برد

 هدی حدادی نویسنده و تصویرگر کودک و نوجوان در گفت وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری ایانا درباره اقتباس از ادبیات کودک در سینمای کشور بیان کرد: حدود دو دهه قبل، سینمای کودک و نوجوان در دوران اوج خود قرار داشت و تولیدات درخشان و خوبی را تجربه کرد.بدیهی است در این دوره ها، تنوع در ساختار و گونه‌ها به وجود می‌آید و قالب‌هایی نظیر اقتباس، جان می گیرند و به این ترتیب، هم در ادبیات و هم در سینما جریان‌های تبادلی مثبت اتفاق می‌افتد.

نویسنده رمان «دلقک» افزود: پس از آن دوره به ویژه در سال‌های اخیر سینمای کودک و نوجوان در رکود به سر می‌برد و کم و بیش تولیداتی صورت می گرفت، اما جریان ادبی کشور طی این سال‌ها در حاشیه امن خویش حرکت کرده و اتفاق خاصی که جریان ساز، عمیق و جهانی باشد، رخ نداده است.

حدادی همچنین خاطر نشان کرد: متاسفانه در کشور ما همه هنرها راه خود را می روند. در حالی که در جهان جدید، این هنرها چنان در هم تنیده‌ و تلفیق شده‌اند که نمی‌توان نام خاصی رویشان گذاشت اما هنوز در کشور ما جداسازی حرفه‌های هنری، جدی است. برای مثال در آماده سازی کتاب معمولا نویسنده و تصویرگر با هم گفتگو نمی‌کنند. در خلق انیمیشن فیلمنامه نویس، طراح کاراکتر و تنظیم کننده موسیقی ملاقاتی ندارند و به این ترتیب تصویرگران و فیلمسازان از قابلیت های یکدیگر باخبر نمی شوند. در واقع رویکرد بین رشته ای در هنر فراموش شده است.

او تصریح کرد: نمونه‌های خوبی از همکاری‌های بین رشته‌ای در سال‌‌های گذشته شاهد بوده ایم، اما این گونه اتفاقات کفایت نمی‌کنند. در وهله‌‌ نخست خوب است که پروژه های مشترک بین انجمن‌ها و نهادهای مرتبط شکل بگیرد.

این نویسنده و تصویرگر کودک و نوجوان درباره تاثیرگذاری جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان بر سینمای کودک عنوان کرد: بعضی از جشنواره‌ها در حد یک دورهمی سالانه یا دوسالانه باقی می مانند و پژوهش و بروزرسانی هنرها در آنها کمتر اتفاق می افتد، نقد، جریان سازی و خلاقیت کمتر در آنها وجود دارد و تنها محل نمایش آثار هم صنفان در یک حوزه است. به نظر می رسد اگر در جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان از این رویکرد فاصله بگیریم شاهد نتایج درخشانی خواهیم بود.

یادآور می شود؛سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به دبیری علیرضا رضاداد 8 الی 14 شهریور 97 در شهر اصفهان برگزار می شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید