Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:

وزیر جهاد کشاورزی گفت: حفظ تولید خط قرمز وزارت جهاد کشاورزی است از این رو باید کار تولید را حفظ کنیم و استمرار بخشیم تا محصولات تولیدی به دست مصرف کننده آن برسد.

حفظ تولید خط قرمز وزارت جهاد کشاورزی است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی شامگاه چهارشنبه بیست و یکم مهر ماه در اولین روز سفر خود به استان فارس در نشست شورای اداری شهرستان جهرم تصریح کرد: وظیفه ما حمایت از تولید است و این کار را در دولت سیزدهم به عنوان یکی از رسالت های اصلی وزارت جهاد کشاورزی با قوت و قدرت پیش می بریم.

نماینده ویژه رئیس جمهور با طرح این پرسش که مگر می شود یک بنگاه تولیدی زیر قیمت تمام شده محصول را ارائه کند، اظهار کرد: این معلوم است؛ ورشکست می شود؛ صحبت های نمایندگان بهره برداران، کشاورزان و باغداران نیز همین است.

ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه تولید کننده برای استمرار تولیدش باید کارش اقتصادی باشد وگرنه از بین می رود، ابراز کرد: البته باید هوای مصرف کننده را داشته باشیم اما نه از جیب تولید کننده؛ قیمت شیر از 4600 تومان به 6400 تومان رسید؛ از نگاه بعضی قیمت لبنیات افزایش یافته یعنی سختی و فشار آن برای مصرف کننده است.

به گفته وی؛ اگر این افزایش قیمت انجام نشود دامدار ما دام مولدش را کشتار می کند یعنی بعد از مدتی تولید شیر متوقف می شود و زمانی که شیر وجود نداشته باشد یا باید با قیمت بالا محصولات وارد کنیم و یا به دلیل کم بودن قیمت آن به طور سرسام آور افزایش یابد .

او با اشاره به اینکه استفاده از محصول سالم و دسترسی فراوان به محصولات توسط مصرف کنندگان باید حمایت شود، افزود: باید بر اساس شرایط اقتصادی فرصتی فراهم کنیم تا مصرف کنندگان بتوانند خرید کنند که اینها جزو وظایف ما است از این رو نیاز به طرح ریزی ساز و کار های مستقل دارد.

وی با اشاره به اینکه  امروز کشاورز ما برای اراضی کشاورزی سند ندارد، افزود: مالکیت هویت آور است؛ کشاورزی که سند ندارد و میخواهد تسهیلات اخذ کند باید یک کارمندی را به همراه خود ببرد تا ضمانتش را بکند؛ این نشان می‌دهد که حوزه کشاورزی ما حتی برای یک تسهیلات گرفتن گرفتار است؛ در دولت سیزدهم به طور کامل زمین های کشاورزی صاحب سند خواهند شد.

مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه تلاش ما بر این است که کشاورز شآن و جایگاهش در کشور ما ارتقا یابد و روی صندلی خود بنشیند، اظهار کرد: کشاورز فقط تولید کننده نیست، کشاورز امروز ضامن قدرت برای کشور است، یعنی یک مولفه قدرت هست، چون امنیت غذایی می آورد، کسی که غذا ندارد، دستش جلو د یگران دراز است و اقتدار ملی خود را از دست می دهد.

به عقیده ساداتی نژاد؛ امروز غذا مثل اسلحه است؛ اسلحه و سلاح اقتدار می آورد، نیروهای نظامی مقتدر می شوند؛ کشاورز ما هم با تولید غذا ایجاد قدرت می کند؛ قدرت غذا امروز از اسلحه بالاتر است؛ پس کشاورز ما درست می گوید چون رزمنده امروز این میدان است.

تسهیلات 30 میلیون تومانی برای احیاء باغ ها 

وزیر جهاد کشاورزی به موضوع احیا و نوسازی باغات نیز پرداخت و گفت: در این سفر تسهیلاتی درنظرگرفته شده که به هر هکتار ٣٠ میلیون تومان وام کم بهره خواهیم داد و تلاش میکنیم در مورد یارانه نهال در استان فارس کارهای خوبی را صورت بدهیم.

او با تاکید بر اینکه به تجاری سازی باغ ها نخیلات اعتقاد 100 درصدی دارد، بیان کرد: در دنیا برخی کشورها با یک محصول کشور را می گردانند با یک انگور کشور را اداره میکنند، با موز اقتصاد شان را میچرخانند، ما سومین تولید کننده خرمای دنیا هستیم.

 وی با اشاره به اینکه هم اکنون فروش خرما برای باغداران یک مشکل شده است، افزود: این نشان می دهد که اقتصاد کشاورزی ما مشکل دارد؛ در دنیا امروز شعاری هست که شعار امروز ما هم هست و عنصری ترین فعالیت جهاد کشاورزی در چهار سال پیش روی خواهد بود و آن کشاورزی قراردادی است.

به گفته ساداتی نژاد؛ هر بذری که امروز می کاریم یا هر نهالی که کشت می شود باید معلوم باشد که مشتری محصولاتش چه کسی است؛ آیا در داخل ایران مصرف خواهد شد یا به خارج از کشور صادر می شود؛ امروز هزینه تولید بالاست و نمی شود ما تولید کنیم و بگوییم بالاخره کاری خواهیم کرد، نمی شود انتظار داشت وزارت جهاد کشاورزی محصول را بخرد بعد هم یا معدوم کنیم یا به خوراک دام تبدیل شود.

نماینده ویژه رئیس جمهور با بیان اینکه شهرستان جهرم تقریبا استقلال خوبی در استان فارس دارد، اضافه کرد: این شهرستان دارای دانشگاه علوم پزشکی مستقل، فرودگاه و فرمانداری ویژه است و بالاخره در استان فارس جایگاهی دارد؛ با ظرفیت های تا یخی و ظرفیت های علمی که مردم این منطقه دارند این برازندگی در حوزه منابع انسانی و منابع طبیعی قابل ستایش است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید