Iranian Agriculture News Agency

مشاور رئیس جهاد کشاورزی فارس:

مشاور اقتصادی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از ضرورت تشکیل دو زنجیره ارزش انار برای توسعه صادرات و افزایش ارزش افزوده این محصول در ارسنجان خبر داد.

راه اندازی 2 زنجیره ارزش انار در ارسنجان ضروری است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، انوشیروان کاظمی در گردهمایی ایجاد زنجیره ارزش انار در شهرستان ارسنجان تصریح کرد: با توجه به حجم تولید، کیفیت بالا و ارگانیک بودن انار در این شهرستان، تشکیل حداقل دو زنجیره ارزش برای معرفی انار و فرآورده‌های جانبی به بازارهای داخلی و خارجی و توسعه صادرات آن ضروری است. 

 او اظهار کرد: کاهش هزینه‌های تولید، افزایش سود واقعی، حذف واسطه‌ ها، ایجاد اشتغال پایدار، تعادل عرضه و تقاضا، بهبود کیفیت کالا، کاهش ضایعات محصول، افزایش بهداشت و سلامت محصول از جمله مزایای ایجاد زنجیره ارزش است. 

وی با ابراز خرسندی از ایجاد یک زنجیره ارزش انار در این شهرستان توسط مدیر عامل شرکت تعاونی روستایی ارسنجان که سال گذشته برای اولین بار موفق به صادرات ۱۰ تن انار به کشورهای حوزه خلیج فارس شده است، افزود: این موفقیت از دستاوردهای ایجاد زنجیره ارزش و بیانگر دغدغه مندی مردم شهرستان نسبت به این میوه ارزشمند با خواص درمانی مختلف است. 

او ضمن اعلام حمایت از متقاضیان ایجاد دومین زنجیره ارزش انار در ارسنجان از طریق ارائه آموزش های تخصصی و حرفه ای به مدیران زنجیره ارزش و اخذ مجوزهای لازم، تصریح کرد: متقاضیان می توانند درخواست کتبی خود را به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان ارائه نمایند  

این مقام مسئول بیان کرد: دریافت گواهی تولید محصول سالم انار و سایر مجوزهای لازم، ثبات قیمت و کیفیت، انتخاب ارقام و زمان مناسب برداشت، بسته بندی و انبارداری محصول در شرایط بهینه از جنبه تداوم صادرات انار دارای اهمیت ویژه ای است. 

انار ارسنجان؛ ظرفیتی برای رونق اقتصادی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان در گردهمایی مذکور گفت: این شهرستان با دارا بودن ۱۵۵۰ هکتار باغ انار از ظرفیت بالایی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی برخوردار است.

سید ناصر حسینی خرمی افزود: با توجه به نیاز شهرستان، از اواسط سال گذشته تلاش کردیم با همکاری صندوق توسعه بخش کشاورزی شهرستان و اتحادیه تعاونی روستایی نخستین زنجیره ارزش انار را تشکیل دهیم. 

او ابراز کرد: برگزاری سه کارگاه آموزشی هرس، تغذیه و مبارزه با کرم گلوگاه انار، اجرای پروژه‌های پیش آگاهی کرم گلوگاه انار در سطح هفت هکتار، پرداخت تسهیلات کم بهره صندوق توسعه بخش کشاورزی در زمینه اصلاح و بهسازی باغ های انار، عقد قرارداد با کارشناس کنترل کیفی از جمله جمله اقدمات برای ایجاد زنجیره ارزش انار بوده است.

به گفته وی؛ ایجاد سایت الگویی محصول سالم انار، پرداخت ۲۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات حمایتی و هزار میلیون ریال تسهیلات خرید دستگاه دانه کنی و آبگیری انار از محل تسهیلات کم بهره صندوق توسعه بخش کشاورزی از دیگر تلاش ها برای فراهم کردن بستر ایجاد زنجیره ارزش انار در شهرستان ارسنجان به شمار می آید.

این گردهمایی با حضور رحیم عزیزی فرماندار شهرستان ارسنجان، برخی از مدیران ستادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و تعدادی از باغداران و سرمایه گذاران شهرستان ارسنجان در فرمانداری این شهرستان برگزار شد. 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید