Iranian Agriculture News Agency

برای اولین بار در فارس؛

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: برای اولین بار در استان فارس پلیس امنیت اقتصادی به گشت مشترک یگان حفاظت از اراضی کشاورزی این شهرستان اضافه و کار نظارت بر تغییر کاربری ها را آغاز نموده است.

ورود پلیس امنیت اقتصادی به  گشت مشترک حفاظت از اراضی شیراز

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، ذبیح الله سیروسی با بیان اینکه  یکی از دغدغه‌ های مهم در خصوص تامین امنیت غذایی آسیب ناشی از تغییر کاربری های غیر مجاز اراضی کشاورزی است، تصریح کرد: تسریع و تشدید برخورد با سود جویان و دلالان حوزه زمین به ویژه متخلفین حوزه تغییر کاربری های اراضی زراعی و باغی هدف شکل گیری این اقدام است. 

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه فرصت طلبان ضمن مال اندوزی با قیمت های ناچیز اراضی قابل کشت را از بهره برداران خریداری می کنند و زیان فراوانی به تولید محصولات غذایی وارد می نمایند، افزود: دلالان اراضی زراعی و باغی را  پس از قطعه بندی و تفکیک با قیمت گزاف به اقشار مختلف جامعه به فروش می رسانند از این رو ورود پلیس امنیت اقتصادی امری ضروری بود که با پیگیری های لازم محقق شد. 

به گفته وی؛ با تحقق و اجرایی شدن ورود پلیس امنیت اقتصادی به گشت های مشترک یگان حفاظت از اراضی کشاورزی شهرستان شیراز از ابتدای سال جاری تا کنون سرکشی های میدانی انجام، افراد سرشاخه ایجاد مجموعه های باغ شهری ها شناسایی و بیش از ۱۵ نفر متخلف کلان در امور زمین در شهرستان شیراز به پلیس امنیت اقتصادی معرفی شده است. 

سیروسی اظهار کرد: با ورود تخصصی کارشناسان پلیس امنیت اقتصادی و اشراف بر نوع سود جویی این افراد، پرونده متخلفین تشکیل و به مراجع قضایی برای رسیدگی ارسال شده است و به نظر می رسد این مهم گام موثری در برخورد با سر شاخه ها و علل تغییر کاربری های گسترده در اراضی کشاورزی پدید آورد. 

اطلاع رسانی قوانین تغییر کاربری اراضی ضروری است

به عقیده او؛ برای جلوگیری از تغییر کاربری های غیر مجاز باید کمترین میزان خسارت را داشته باشیم، یعنی قبل از هر گونه ساخت ‌و ساز  در اراضی کشاورزی توسط ذی نفعان آگاهی بخشی لازم در حوزه قوانین به مردم صورت گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز بر نقش مشارکت ‌های مردمی در پیشگیری از تغییر کاربری های غیر مجاز اراضی کشاورزی تأکید کرد و افزود: اعتقاد دارم تا زمانی که فرهنگ عمومی در خصوص جایگاه اراضی کشاورزی تغییر نکند بدون شک امنیت غذایی در خطر خواهد بود.

 وی هم‌افزایی و هم‌پوشانی دستگاه های متولی در حوزه حفظ و صیانت از اراضی را قابل‌تأمل دانست و بیان کرد: همکاری و همراهی تمامی ذی مدخلان در این بخش خصوصا دستگاه قضائی در شهرستان شیراز قابل تقدیر است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید