Iranian Agriculture News Agency

برومندی در سفر به استان فارس خبر داد:

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در بودجه سال جاری ۸ هزار میلیارد تومان یارانه تسهیلات کشاورزی دیده شده است که در قالب تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه بخش کشاورزی از جمله ایجاد سایبان استفاده می شود.

پیش بینی ۸ هزار میلیارد تومان یارانه تسهیلات کشاورزی در بودجه امسال

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، محمد مهدی برومندی در سفر به استان فارس با اشاره به اینکه دشمن در جنگ اقتصادی، در بخش کشاورزی سفره های مردم را هدف گرفته است، ابراز کرد: بخش کشاورزی به تحریم ها "نه" بسیار محکمی گفت و به عنوان تنها بخشی بود که رشد اقتصادی مثبت داشت.

به گفته وی؛ با وجود تحریم‌ها، جنگ اقتصادی و محدودیت‌های زیاد سال گذشته از جمله شیوع ویروس کرونا، بخش کشاورزی کشورمان نزدیک به ۶ میلیارد دلار درآمد ارزی داشت.

برومندی؛ نگاه توسعه ایی در بخش کشاورزی را یک نگاه دانش محور دانست و افزود: بنا داریم با توسعه پایدار در بخش کشاورزی، حفظ آب، خاک و منابع برای نسل های آینده تداوم پیدا کند.

تولید محصولات ارگانیک صادرات محور دغدغه وزارت جهاد کشاورزی

معاون وزیر جهاد کشاورزی، به مشکلات تولیدکنندگان در صادرات محصول نیز گریزی زد و ابراز کرد: توفیق در تحقق ماموریت های بخش کشاورزی به هم افزایی جمعی بین بخشی و فرا دستگاهی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه تولید محصولات ارگانیک صادرات محور از مهمترین دغدغه های وزارت جهاد کشاورزی است،  اظهار کرد: از واردات ۲۸۶ میلیارد دلاری روسیه، کمتر از یک درصد سهم ما است  و در سفر وزیر جهاد کشاورزی پیگیری هایی به منظور افزایش این سهم صورت گرفت.

انجیر استهبان محصولی استراتژیک

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه انجیر استهبان یک محصول بسیار مهم، استراتژیک، ارزآور و اشتغال زا است، افزود: علاوه بر حفظ منابع موجود باید در توسعه آن اهتمام جدی داشته باشیم.

برومندی با بیان اینکه تهدیدات جدی برای انجیر در استهبان وجود دارد، گفت: باید با استفاده از آخرین راهکارهای علمی به منظور حفظ و احیای باغ های انجیر اقدام کرد که در این زمینه اقدامات خوبی در مراکز تحقیقاتی انجام شده است.

این مقام مسئول استفاده از سایبان را یک روش موفق به منظور جلوگیری از تنش های محیطی و خسارت آفات دانست و گفت: توسعه سایبان نیازمند یک عزم جدی، حمایت همه جانبه و در واقع یک ساز وکار مناسب است.

به گفته برومندی، اعتبارات بخش باغبانی کشور در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال گذشته بیش از 250 درصد رشد داشته و این رشد بسیار چشمگیر است که با افزایش این اعتبارات برنامه های بهتری برای توسعه باغبانی کشور و استان فارس به عنوان استان پیشرو در این زمینه خواهیم داشت.

وی افزود: در برنامه جدید یارانه نهال برش محصولی دارد و محصول استراتژیک مانند انجیر مورد توجه بیشتری قرار می گیرد.

برومندی با بیان اینکه استان فارس در شمار استان های گرفتار خشکسالی قرار دارد، اظهار کرد: انتظار داریم که با مساعدت وزارت کشور و مدیریت بحران استانداری در زمینه اقتصادی به باغداران خسارت دیده از خشکسالی کمک شود تا علاوه بر حفظ تولید به توسعه پایدار به خصوص در زمینه محصول بسیار مهم و استراتژیک انجیر دست یابیم.

 باغ مادری انجیر ایجاد می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی؛ تولید نهال سالم، گواهی شده و عاری از ویروس را از برنامه های این وزارتخانه برشمرد و افزود: برای ایجاد ۳۷ باغ مادری در کشور آگهی عمومی منتشر شده است تا با مشارکت بخش خصوصی و عمومی مسئله نهال در کشور حل شود و یک مورد نیز باغ انجیر است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید