Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت اعلام کرد:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از آمادگی کامل ۲۳ مرکز خرید تضمینی گندم، جو و کلزا در این شهرستان خبر داد و گفت: از دهم خرداد ماه کد خرید به طور همزمان برای همه مراکز فعال خواهد شد.

مراکز خرید گندم در مرودشت آماده دریافت محصول

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، کاووس همتی در حاشیه ستاد برداشت محصولات شتوی شهرستان مرودشت با بیان اینکه برداشت گندم حدود ده روز زودتر از سال های قبل آغاز می شود، تصریح کرد: پیش بینی می شود برداشت گندم از بیستم خرداد ماه آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه به منظور برداشت به موقع محصول در اوج‌ برداشت به حدود ۳۵۰ دستگاه کمباین نیاز داریم، اظهار کرد: با برگزاری جلسات متعدد، هماهنگی لازم به منظور انجام معاینه فنی و تامین سوخت کمباین‌ها انجام و  تیم های نظارت بر برداشت گندم برای کنترل ریزش و نظارت بر کاه و کلش مزارع تشکیل شده است.

همتی با تاکید بر اینکه در سال زراعی آینده توزیع کود های شیمیایی زراعت گندم صرفا بر اساس تناژ محصول تحویلی به مراکز خرید دولتی انجام خواهد شد، افزود: کشاورزان با مد نظر قرار دادن این موضوع از فروش محصول به واسطه ها خودداری کنند.

 او ابراز کرد: همانند سال های گذشته با تعیین عاملین تشخیص و ذیحساب بر فعالیت مراکز خرید و به خصوص فرآیند افت زنی نظارت مداوم خواهیم داشت.

وی؛ از مسئولین مراکز خرید درخواست کرد ضمن کالیبراسیون باسکول ها و تجهیز مراکز در زمان خرید محصول، چک لیست ها را سریعا در سامانه وارد کنند تا در پرداخت به موقع وجوه محصول تحویلی خللی وارد نشود.

دبیر ستاد برداشت شهرستان مرودشت ضمن هشدار جدی به متخلفان آتش زدن کاه و کلش مزارع بیان کرد: کشاورزان نسبت به جمع آوری کاه و کلش مزارع خود اقدام کرده و در صورت آتش زدن بقایای گیاهی مطابق مقررات با آنان برخورد خواهد شد.

همتی با اشاره به گرانی و کمبود علوفه و با توجه به تاکید فرماندار ویژه مرودشت نسبت به جمع آوری بقایای گیاهی از بهره برداران خواست پس از برداشت محصول نسبت به کف بری باقیمانده کاه مزرعه خود اقدام کنند تا علاوه بر کسب درآمد از عوارض زیست محیطی آتش زدن کاه و کلش جلوگیری شود‌.

همتی با بیان اینکه امسال هیچ گونه  محصول دیم در شهرستان نداریم، یادآور شد: پیش بینی می شود، ۲۵۰ هزار تن گندم  تولید و به مراکز خرید تحویل شود.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید