Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از مبارزه شیمیایی با سن مادری در ۱۹ هزار و ۱۳۲ هکتار از گندم زارهای این شهرستان خبر داد.

مبارزه با سن مادری در بیش از ۱۹ هزار هکتار از مزارع مرودشت

به گزارش  خبرنگار ایانا در استان فارس، عزیز رحیمی با بیان اینکه در مقایسه با سال گذشته جمعیت آفت سن افزایش داشته است، اظهار کرد: عدم بارندگی و عدم شرایط مناسب تغذیه ای در  مراتع از عوامل اصلی هجوم سن های مادری به مزارع گندم و جو است.

او با اشاره به اینکه ریزش سن مادر از نیمه های اسفند ماه آغاز شده است، افزود: شبکه مراقبت این شهرستان متشکل از ۶۰ کارشناس در ۵۹ پهنه تولیدی روزانه از مزارع بازدید می کنند و مزارعی که تراکم سن مادری در حد نرم مبارزه می باشند، کارشناسان نسبت به اطلاع رسانی به بهره برداران اقدام می کنند.

 به گفته رحیمی؛ اطلاع رسانی به بهره برداران  از طریق ارسال اطلاعیه در گروه های مجازی، اطلاع رسانی از طریق شوراهای روستایی، نصب بنر و اطلاعیه در مکانهای عمومی و صدور و تحویل اخطاریه درب منزل بهره برداران است.

رحیمی به ضرورت مبارزه با مرحله مادری این آفت تاکید و خاطر نشان کرد: سم پاشی باید قبل از تخم ریزی صورت بگیرد و لازم است با مبارزه به موقع با این آفت خسارت آن را به حداقل رساند.

این مقام مسئول با بیان اینکه سن غلات به عنوان آفت کلیدی گندم، نقش به سزایی در کاهش عملکرد کیفی و کمی گندم داشته، اظهار امیدواری کرد که بتوانیم با پایش‌های به موقع و اقدامات پیشگیرانه همانند سال های گذشته در زمینه تولید گندم از نظر کیفیت و میزان تولید، عملکرد مطلوبی داشته باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت یادآور شد: مبارزه اصولی و به موقع با سن مادری باعث کاهش خسارت کمی و جلوگیری از خسارت کیفی پوره سن، کاهش مصرف سموم، کاهش خطرات زیست محیطی می‌شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید