Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از کاشت 12 هکتار گردو از رقم اصلاح شده و پر بازده چندلر در این شهرستان خبر داد و گفت: سطح زیر کشت این محصول به 27 هکتار رسید.

توسعه ارقام پر بازده گردو در مرودشت

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، عزیز رحیمی با بیان مشکلات باغ های قدیمی و ارقام محلی که به صورت کشت بذر هستند، اظهار کرد: با توسعه ارقام جدید و جایگزینی با ارقام محلی، علاوه بر عملکرد بسیار بالا، امکان  برداشت مکانیزه نیز فراهم می‌شود.

وی افزود: اندازه بیش از حد بزرگ درختان در ارقام محلی و قدیمی و برداشت سنتی مشکلات زیادی را به همراه دارد که بهره برداران را بر آن داشته است تا ارقام جدید را جایگزین ارقام محلی کنند.

رحیمی با بیان اینکه ترویج و توسعه کشت این رقم  در سنوات آینده نیز ادامه دارد، افزود: افزایش عملکرد تا 10 تن در هکتار، ثمر دهی زود هنگام به دلیل پیوندی بودن و کیفیت بالای مغز، به دلیل دیر رس بودن این رقم از مزایای مهم رقم چندلر است.

وی با تاکید براینکه این رقم فاقد خصوصیات نامناسب ارقام بذری و محلی هستند، خاطر نشان کرد: تشکیل میوه در جوانه های جانبی شاخه ها و تولید تعداد بیشتر میوه در هر درخت، دیر باز شدن برگ ها در بهار و مقاومت به سرمای دیررس بهاره از دیگر مزایای این رقم است.

او با بیان اینکه به ثمر رسیدن ارقام محلی 10تا 15 سال به طول می انجامد، تصریح کرد: عدم یکنواختی محصول تولیدی در این درختان و تولید میوه با کیفیت های مختلف قابلیت برنامه ریزی برای صادرات در ارقام محلی را از بین می‌برد.

رحیمی گفت: حساسیت به سرمای بهاره و از دست رفتن محصول در اکثر سالها به دلیل زود باز شدن جوانه ها و برگ ها در ارقام محلی به دلیل اینکه جوانه های زایشی این ارقام بصورت انتهایی هستند، خسارت زیادی به محصول وارد می‌کند که ارقام جدید فاقد این خصوصیات هستند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت یادآور شد: عدم وجود نهالستان های تولید کننده این رقم در استان فارس، گرانی و قیمت بالای این نهال ها به دلیل کمیابی، تولید کم تر از حد تقاضا توسط نهالستان هاوتولید انواع نهال های ناشناس و غیر مجاز توسط افراد سودجو به نام این رقم از جمله مشکلات توسعه رقم چندلر است که لازم است مد نظر قرار گیرد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید