Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: بذور اصلاح شده و گواهی شده گندم استان فارس با بذر مال کردن عنصر روی غنی سازی می شوند.

غنی سازی بذورگندم با عنصر روی در استان فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، حسین پژمان با اشاره به اینکه کیفیت بذر بر محصول تولیدی و سلامت مصرف کنندگان آرد گندم نقش اساسی دارد، تصریح کرد: در سال زراعی جاری به منظور ارتقای کیفیت بذور تولیدی پروژه استفاده از مواد ریز مغذی به ویژه روی در مرحله فرآوری بذور در استان فارس اجرایی شده است‌.

وی افزود: تاکنون ده هزار لیتر ترکیب روی که توسط وزارتخانه تهیه شده به صورت رایگان در اختیار شرکت های بذری قرار گرفته است تا قبل از کشت، بذور مورد نیاز کشاورزان غنی سازی شوند.

پژمان ابراز کرد: با توجه به نقش اساسی عنصر روی در سلامت مصرف کنندگان آرد گندم، پیش از این فرآیند غنی سازی در زمان تهیه آرد از گندم با افزودن مصنوعی این مواد در کارخانجات فرآوری صورت می گرفت.

او با اشاره به اینکه کاربرد روی به صورت بذر مال علاوه بر افزایش کیفیت و قدرت جوانه زنی بذور گندم و ارتقای سلامت مصرف کنندگان در افزایش عملکرد گندم نیز موثر است، اظهار کرد: بر اساس آزمایش های موسسه خاک و آب،کاربرد روی به صورت بذر مال، عملکرد مزارع گندم را به میزان ۹ درصد افزایش داده است.

پژمان افزود: در آزمایش های انجام شده در فارس در فصل زراعی قبل، کاربرد روی و منگنز به صورت محلول پاشی در زراعت سبز گندم ، میزان عملکرد گندم در هکتار را به میزان ۱۳۵۰ کیلوگرم یا به عبارت دیگر ۱۷ درصد  افزایش داد.

این مقام مسئول بیان کرد: کاربرد روی به صورت بذر مال یا به صورت محلول پاشی روی گیاه نسبت به کاربرد آن به شکل اختلاط با آرد گندم برتری قابل ملاحظه ای برای سلامت مصرف کنندگان دارد چرا که در روش بذر مال یا محلول پاشی این عنصر به صورت کاملا طبیعی وارد مجموعه ترکیبات غذایی دانه گندم می شود.

وی افزود: بر اساس دستورالعمل موسسه خاک و آب کشور، مقدار مصرف این عنصر به صورت بذر مال چهار لیتر در هر تن گندم فرآوری شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: در سال زراعی جاری 43 هزار تن بذور گندم اصلاح و گواهی شده از ۱۵ رقم متنوع و مناسب برای اقلیم های مختلف فارس تولید و در اختیار کشاورزان قرار می گیرند، این بذور  توسط ۲۰ شرکت اختصاصی تولید کننده بذر در استان تولید شده اند، خلوص ژنتیکی و فیزیکی و قوه نامیه بالا و عاری بودن از آفات و بیماری ها از ویژگی های بذور اصلاح شده است.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید