Iranian Agriculture News Agency

در دولت تدبیر و امید محقق شد؛

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان فارس گفت: در سال های 92 تا 99 از محل تسهیلات ارزان قیمت بیش از 2300 میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف بخش کشاورزی هزینه شده است.

اعطای 2300 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به بخش کشاورزی فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، محمد مهدی قاسمی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان فارس تصریح کرد: از جمله این منابع اعتباری می توان به اعتبارات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه، اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و صندوق توسعه ملی اشاره کرد.

وی افزود: در سال ۹۷ مبلغ ۶۶۹ میلیارد تومان، در سال ۹۸ مبلغ ۶۸۸ میلیارد تومان و در ۷ ماهه اول سال 99 مبلغ ۳۵۱ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت پرداخت شده است .

قاسمی به حجم سرمایه‌گذاری ها، رفع موانع و تسهیل فرایند ها در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی گریزی زد و اظهار کرد: از کل میزان تسهیلات بند الف تبصره 18، سهم صنایع تبدیلی بخش کشاورزی در سال 97 معادل 97 میلیارد تومان، در سال 98 به میزان 145 میلیارد تومان و در 7 ماهه نخست سال جاری مبلغ  71 میلیارد تومان بوده است .

به گفته او؛ این میزان از سرمایه‌گذاری ها، رفع موانع و تسهیل فرایند ها در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی از عوامل مهم ارتقاء جایگاه صنایع کشاورزی استان در سطح ملی بوده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: تا پایان مهر ماه سال جاری تعداد 812 واحد صنعتی به تولید رسیده اند که سالانه بیش از 5 میلیون تن ماده خام کشاورزی را  وارد چرخه تولید می نمایند که کاهش ضایعات به میزان حدود 633 هزار تن و اشتغالزایی دایم به تعداد ده هزار 874 نفر را در کارخانجات صنایع کشاورزی در پی داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به دیگر اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: ایجاد سردخانه نگهداری محصولات کشاورزی  به گونه ای که از 150 هزار تن ظرفیت به حدود 480 هزار تن افزایش یافته است که سبب تعادل قیمت ها در زمان پیک تولید شده و  کاهش ضایعات را به مقدار چشم گیری به همراه داشته است.

صدور 42 موافقت اولیه برای صنایع فرآوری انگور در 6 ما نخست امسال

وی تصریح کرد: برای فرآوری انگور به عنوان یکی از اولویت های این سازمان، در 6ماهه اول سال جاری تعداد 42 موافقت اولیه با جذب ماده خام 67 هزار و 390 تن صادر و تعداد دو فقره جواز تاسیس با جذب ماده خام  700 تن نیز صادر شده است.

مقام ارشد کشاورزی استان فارس با اشاره به این که میزان تحقق تعهدات سال جاری در جذب ماده خام،  با توجه به برنامه ششم توسعه تا این تاریخ 120 درصد بوده است گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ماه تعداد  38 پروانه بهره برداری صادر گردیده که حدود 113 هزار تن جذب ماده خام و اشتغالزایی 316 نفر را به دنبال داشته است.

قاسمی خاطر نشان کرد:  مقداری از سرمایه‌گذاری‌ها با هدف جابجایی کشت از محیط باز به محیط های کنترل شده، در حوزه توسعه گلخانه ها هزینه شده است که از آن جمله می توان به ۳۵ طرح شاخص گلخانه‌ای با دریافت ۶۷۴ میلیارد ریال تسهیلات، برای تولیدات نشاء، سبزی و صیفی، پاپایا و گل اشاره کرد ضمن این که  تنها در ۱۲ طرح شاخص حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی از جمله صنایع لبنی، گیاهان دارویی، کشتارگاه طیور، خوراک دام، سردخانه، تولیدات پولت و تولید جوجه مبلغ 1590 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

تدوین سند توسعه صنایع تبدیلی فارس بر پایه اقتصاد مقاومتی

وی با بیان این مطلب که سند توسعه صنایع تبدیلی و غذایی استان فارس بر پایه اقتصاد مقاومتی  با برش شهرستانی تدوین شده است، گفت: کاهش تعداد استعلامات مورد نیاز از 14 استعلام به 5 استعلام از وزارتخانه متبوع برای صدور مجوز صنایع کشاورزی، تهیه طرح توسعه صنایع کشاورزی برای اجرای طرح های کوچک مقیاس  و ارسال آن ها به شهرستان ها با هدف تسهیل فرآیند از جمله  اقدامات موثر مدیریتی در جهت اصلاح فرایندها است که در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار دارد.

او با اشاره به تدوین دستورالعمل صدور مجوزهای حوزه صنایع کشاورزی در چهار سطح موافقت اولیه، جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و تمدید مجوزهای صنایع کشاورزی و تشکیل کمیته رفع موانع تولید طرح های صنایع تبدیلی با همکاری اتاق بازرگانی افزود: رسیدگی به درخواست طرح های مشکل دار و آسیب شناسی 170 واحد صنعتی کشاورزی با حضور معاون قضایی دادگستری استان فارس نیز از دیگر اقدامات موثر برای تسهیل فرآیند ها بوده است.

قاسمی؛ از پی گیری اجرای استاندارد سازی رب گوجه فرنگی در جهت اجرای سیستم اسپتیک با همکاری اداره کل استاندارد و دانشگاه علوم پزشکی،  تشکیل سازمان مجازی جهت پی گیری امور مرتبط با مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی برای دسترسی متقاضیان این مدیریت به صورت پایلوت، تشکیل جلسات یاوران تولید و همراه صنایع تبدیلی و تهیه طرح های تولید و بسته بندی و فرآوری انگور نیز در راستای انجام اصلاح فرایند ها نام برد.  

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اضافه کرد: در ادامه اقدامات فوق، طراحی سامانه های مختلف (دریافت آمار صادرات محصولات بخش، سامانه دریافت آمار شیر، سامانه رصدیابی واحدهای صنایع کشاورزی) با هدف تسهیل و اصلاح فرایندها و فراهم نمودن زمینه های مساعد سرمایه‌گذاری در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان فارس قرار دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید