Iranian Agriculture News Agency

بازار عسل گرم می شود؛

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: استحصال عسل کنار از بالغ بر 90 هزار کندوی مستقر در این شهرستان آغاز شده است و پیش بینی می شود تا اواسط آبان ماه آتی نیز ادامه یابد.

عسل کنار زنبورداران قیروکارزین رسید

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی تصریح کرد: بر اساس نظر کارشناسان برآورد می شود زنبورداران در اولین عسل گیری پائیزه خود در سال جاری در این شهرستان بیش از 600 تن عسل کنار برداشت کنند.

به گفته وی؛ کنار از درختان جنگلی و مرتعی غالب در شهرستان قیروکارزین است و زمان ورود زنبورستان ها به این شهرستان در نیمه شهریور ماه همزمان با آغاز گل دهی و جریان شهد این درختان است از این رو اولین عسل پائیزه در قیروکارزین به عنوان عسل گل کنار قلمداد می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به توسعه بیش از پیش جمعیت زنبورستان های بومی و مهاجر در شهرستان قیروکارزین اظهار کرد: بر اساس آمار های موجود بیش از 500 واحد زنبورداری بالغ بر 6 ماه از سال را در این شهرستان سپری می کنند .

او با تاکید بر اینکه حرفه زنبورداری در شهرستان قیروکارزین با استقبال جوانان جویای کار مواجه است، ابراز کرد: بیش از یک هزار نفر نیروی انسانی در نگهداری و پرورش کندو های زنبور عسل مستقر در شهرستان قیروکارزین اشتغال دارند.

همتی با بیان اینکه قیمت گذاری عسل غالبا بر مبنای میزان قند ساکارز آن انجام می شود، اضافه کرد: کمبود نقدینگی در تعاونی زنبورداران و عدم وجود آزمایشگاه تخصصی عسل در شهرستان قیروکارزین موجب شده عمده عسل تولیدی به استان اصفهان فرستاده شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به اینکه زنبور عسل تولیدات متنوع دیگری نیز دارد، گفت: در صورت ساماندهی بازار خرید تولیدات زنبور عسل، زنبورداران این شهرستان از توانمندی خوبی برای تولید ژل شاهانه، گرده گل، بره موم و زهر زنبور عسل برخوردار هستند.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به وجود زیر ساخت های لازم در شهرک صنعتی شهرستان قیروکارزین سرمایه گذاران علاقه مند به بخش صنایع غذایی در این عرصه وارد و ضمن ایجاد ارزش افزوده برای این محصول زنجیره تولید را تکمیل کنند.

قیروکارزین با تولید نزدیک به 2400 تن عسل سالانه از مناطق مهم زمستان گذرانی زنبورستان های بیش از 6 استان کشور است و در فاصله 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز قرار دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید