Iranian Agriculture News Agency

همه ساله با شروع فصل برداشت بَنه کوهی افراد سودجو با هجوم به طبیعت و برداشت بی رویه باعث آسیب های جدی به این گونه ارزشمند گیاهی می شوند.

برخورد با برداشت غیر مجاز بَنه کوهی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت: با متخلفان و برداشت کنندگان غیر مجاز محصول درخت بَنه در اراضی ملی برخورد خواهد شد.

عبدالحسین صمد نژاد ابراز کرد: بیش از یک میلیون و 224 هزار هکتار از جنگل های استان فارس در ناحیه رویشی ایرانی –تورانی است که رویشگاه درخت پسته وحشی یا بَنه بوده و بیشتر در شهرستان های پاسارگاد ، فیروزآباد ، مرودشت ، شیراز ، خرامه ، سروستان ، کازرون ، فراشبند و ارسنجان قرار دارند.

وی با بیان اینکه برداشت محصولات فرعی جنگل و مرتع نیازمند اخذ مجوز از سوی ادارات منابع طبیعی است،تصریح کرد: متخلفانی که به صورت غیر مجاز اقدام به برداشت محصول بنه کنند شناسایی و برابر قانون و به استناد تبصره 7 ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع و همچنین ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 1394، با آنان برخورد خواهد شد.

صمد نژاد با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در حفاظت از گیاهان جنگلی و مرتعی، از عموم مردم به خصوص جوامع محلی و بهره برداران مجاز این گیاه با ارزش خواست تا در صورت مشاهده برداشت غیرمجاز بنه در عرصه های جنگلی مراتب را به ادارات منابع طبیعی شهرستان ها اطلاع داده و یا از طریق تماس با شماره تلفن 1504 ، یگان امداد جنگل و مرتع را از انجام این تخلف آگاه سازند .

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید